Liczniki samochodowe podają zawyżone wartości. Dlaczego tak się dzieje i co warto o tym wiedzieć?
Dlaczego tak się dzieje? Wszystko przez to, że auta sprzedawane na terenie Unii Europejskiej muszą odgórnie zawyżać prędkość, jaka pojawia się na liczniku. Tego typu wymóg został zapisany w homologacji EWG, ponieważ w przeciwnym razie samochody bez tego przepisu nie mogłyby prawnie być sprzedawane na terenie Unii Europejskiej. W jaki sposób wygląda to zawyżenie prędkości? Już wam tłumaczymy!
Wszystko określone jest w specjalnym wzorze, jeśli chodzi o homologację. Prędkość, która pojawia się na licznikach samochodowych jest zatem powiększona o 4 km/h od faktycznej prędkości osiąganej przez samochód. Jest to wąski margines ustawiany przez producentów samochodów, który jednak w wielu sytuacjach może mieć kluczowe znaczenie i wydaje się, że jest to słuszne zachowanie ze strony marek samochodów.
Przekręcony licznik przydaje się w niektórych sytuacjach. Pomaga czasami „uwolnić” się od mandatu karnego
Ponadto nieco przekręcony licznik samochodowy może okazać się niezbędny przy okazji kontroli policyjnej. Jak dobrze wiecie pomiary wykonywane przez policjantów nie są bezbłędne i także potrafią się pomylić. Dzięki temu macie jednak pewien margines błędu, który nie powinien okazać się decydujący przy okazji wręczaniu mandatu przez funkcjonariuszy w przypadku jazdy z nadmierną prędkością!