Komenda Główna Policji będzie miała nowe radiowozy. Znamy szczegóły inwestycji

Komenda Główna Policji będzie miała nowe radiowozy. Do końca 2023 roku flota policyjnych pojazdów ma powiększyć się o 100 samochodów w nowym oznakowaniu. Mowa tutaj o 83 oznakowanych pojazdach Skoda Scala oraz 17 samochodach Skoda Superb. Nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji zdradził nieco więcej informacji na ten temat. Jesteście ciekawi tematu nowych radiowozów? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym znajdziecie wszelkie informacje na ten temat.

policja akcja
Podaj dalej

Komenda Główna Policji wyposaży się w nowe radiowozy. Wielomilionowa inwestycja wsparta środkami unijnymi

przepis przepisy korytarz życia
Pixabay

Komenda Główna Policji poinformowała, że 100 nowych radiowozów pojawi się do końca roku w poszczególnych jednostkach terenowych policji. Zakup nowych samochodów będzie kosztował łącznie 22,4 mln złotych. Większość pieniędzy na ten cel pochodzi z funduszy unijnych. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP zwraca uwagę, że nowe samochody są potrzebne policjantom, bowiem nadzór nad ruchem drogowym wymaga patrolowania nie tylko tras, ale także wykonywania czynności na miejscu, a oznakowane radiowozy w tym pomagają.

„Radiowozy Skoda SuperB wyposażone są w 2-litrowy silnik benzynowy o mocy 280 KM, w bezpiecznym prowadzeniu pojazdu pomaga automatyczna skrzynia DSG współgrająca z napędem 4×4. W tej wersji pojazd rozpędza się do 100 km/h w 5,3 sekundy. Mniejszy model Skoda Scala wyposażony jest w silnik benzynowy o pojemności 1,5 litra o mocy 150 KM. Pojazd ten także wyposażono w automatyczną skrzynię biegów DSG” – poinformował policyjny nadkomisarz.

Policjanci oprócz nowych samochodów wyposażą się także w laserowe mierniki prędkości. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo na drogach

policja akcja
pixabay

Pieniądze na zakup projektu pochodzą konkretnie z projektu „Bezpieczniej na drogach – nowoczesny sprzęt dla polskiej Policji etap II” współfinansowanego przez Unię Europejską”. 19 milionów z zainwestowanych 22,4 mln, pochodzi z pieniędzy unijnych. „Policjanci ruchu drogowego korzystają już także z zakupionych w ramach tego projektu 100 szt. laserowych mierników prędkości z rejestracją obrazu. „Doposażenie policjantów ruchu drogowego w nowoczesne laserowe mierniki prędkości umożliwi precyzyjne wykonanie pomiaru z większej odległości, a także podanie sygnału do zatrzymania z odpowiednim wyprzedzeniem, co zapewni możliwość płynnego i bezpiecznego zatrzymania pojazdu w warunkach wzmożonego ruchu drogowego” – podkreśla nadkomisarz Robert Opas, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Dzięki posiadaniu laserowych mierników prędkości przez funkcjonariuszy policji, łatwiej będzie prowadzenie efektywnych pomiarów prędkości, co ma mieć pozytywny wpływ na ogólnie odczuwane bezpieczeństwo w ruchu drogowym na terenie naszego kraju. Wydaje się, że te działania są zupełnie uzasadnione i fajnie, że udało znaleźć się na nie środki w Unii Europejskiej. Miejmy nadzieję, że policjanci będą umiejętnie korzystać z nowego sprzętu, co będzie miało wydatne skutki w ogólnej statystyce wypadków na drogach. Pamiętajmy bowiem, że ten problem cały czas istnieje, a więcej patroli może spróbować temu przeciwdziałać na większą skalę.

Przeczytaj również