Kierowcy chcą wymienić swoje samochody. Wszystko z powodu ich wieku

Z raportu „Polak w swoim aucie” wynika, że nawet co czwarty kierowca w naszym kraju chce w 2024 roku wymienić swój samochód. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest wiek samochodu i jego stan techniczny. Co szósty badany kierowca czeka na wymianę auta dłużej niż 10 lat. Szczegóły badania znajdziecie w naszym artykule. Trzeba przyznać, że wyniki są bardzo ciekawe. Zobaczcie, jak wypadacie na ich tle.

Polacy eksport samochodów
Podaj dalej

Kierowcy coraz chętniej myślą o wymianie swoich samochodów na nowsze modele. Badanie jasno to pokazuje

prawo jazdy senior seniorzy badania
Freepik

Z raportu Santander Consumer Multirent „Polak w swoim aucie” wynika, że najczęściej samochód chcą wymienić w tym roku osoby w wieku 18-29 lat i 30-39. Na zakup nowego pojazdu szykują się częściej kobiety niż mężczyźni – 27 proc. pań do 24 proc. panów, co może być pewnego rodzaju zaskoczeniem. „Nasze badanie wskazuje również na to, że większego popytu możemy spodziewać się w średnich miastach od 50 do 250 tysięcy mieszkańców. Z zamiarem kupna samochodu w tym roku nosi się też wielu mieszkańców małych miast – do 50 tysięcy osób – lub wsi. W metropoliach zakup auta w tym roku planuje 20 proc. respondentów” – powiedział Piotr Półtorzycki z Santander Consumer Multirent.

Z raportu wynika też, że 61 proc. kierowców nie planuje w 2024 roku kupować nowego samochodu. Przeważają tutaj zwłaszcza starsi kierowcy od 60 roku życia w górę, którzy stanowią 76 proc. całości. Co siódmy kierowca jeszcze nie wie, czy w tym roku będzie chciał kupić sobie nowy samochód. Dlaczego Polacy myślą o wymianie samochodu na nowy model? Tutaj dominuje przede wszystkim wiek pojazdu oraz jego stan techniczny. Niektórzy martwią się też, czy auto nie straci na wartości. Wśród odpowiedzi padało także znudzenie pojazdem oraz chęć skorzystania z licznych nowinek motoryzacyjnych, które pojawiły się w ostatnim czasie w nowych modelach samochodów.

Większość kierowców czeka na wymianę pojazdu już ponad 10 lat. Niektórzy decydują się na wymianę co 5-6 lat

Raport wykazał także, że co szósty ankietowany kierowca czeka na wymianę swojego samochodu już ponad 10 lat. 23 proc. wymienia z kolei samochód co 5-6 lat, a tylko 3 procent badanych kierowców decyduje się na wymianę pojazdu na nowy co trzy lata. A wy, co jaki czas decydujecie się na zakup samochodu? Domyślamy się, że w dzisiejszych czasach w dobie szalejącej inflacji nie jest to dla wielu osób zakup pierwszej potrzeby, jednak co jakiś czas trzeba po prostu wyposażyć się w nowy pojazd. Jesteśmy ciekawi, czy wasze zdanie pokrywa się z wynikami powyższego badania, które trzeba przyznać, że wypadło bardzo ciekawie.

Badanie przeprowadzono przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) na zlecenie Santander Consumer Multirent w dniach 22-30 stycznia br. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na 1000 osobach, które posiadają prawo jazdy i aktywnie je wykorzystują.

źródło: money.pl

Przeczytaj również