Kierowco, świeci ci się kontrolka oleju? Zobacz jak łatwo ją wyłączyć i pozbyć się problemu

Kierowco, świeci ci się kontrolka oleju? Zobacz jak łatwo ją wyłączyć i pozbyć się problemu

Podaj dalej

Niektórzy kierowcy uważają, że kontrolka oleju wskazuje tylko i wyłącznie poziom oleju i świeci się jedynie wtedy, kiedy jest go po prostu za mało. Nie jest to jednak do końca prawdą, o czym chcemy was uświadomić w naszym artykule.

Świeci ci się kontrolka oleju? Zobacz co to oznacza!

kontrolki w samochodzie

Kontrolka oleju służy przede wszystkim jako wskaźnik niskiego ciśnienia w układzie olejenia silnika. Lampka oleju zawsze świeci się, gdy zapalamy silnik, jednak przy 900 obrotach na minutę powinna gasnąć. Jeśli zapala się w trakcie naszej jazdy, powinniśmy bezwzględnie zatrzymać pojazd. Następnie po kilku minutach warto w takiej sytuacji sprawdzić, czy mamy wystarczającą ilość oleju. Jeśli nie, to wiemy co zrobić i potem w przypadku braku kontrolki możemy jechać dalej.

Jeśli kontrolka mimo dolania oleju w dalszym ciągu nie zgaśnie, może oznaczać to, że olej jest rozrzedzony benzyną, co może być efektem usterki gaźnika lub tego, że silnik jest przegrzany i nadaje się tylko i wyłącznie do remontu. W takich sytuacjach należy zakończyć jazdę i wezwać kogoś, kto nas odholuje do warsztatu, ponieważ w przeciwnym razie możemy doprowadzić do zatarcia silnika.

Nie bagatelizuj problemu!

silnik diesla olej

W przypadku gdy zauważycie podczas jazdy kontrolkę oleju, pamiętajcie, by tego nie zbagatelizować. Jak sami widzicie konsekwencje takiego zachowania mogą być bardzo poważne, a tego chyba każdy z nas wolałby uniknąć.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News