Kierowco! Masz samochód z silnikiem Diesla? Nie zapomnij po zimie wykonać tych czynności! To bardzo ważne!

Kierowco! Masz samochód z silnikiem Diesla? Nie zapomnij po zimie wykonać tych czynności! To bardzo ważne!

Podaj dalej

Zima w naszym kraju lubi zaskakiwać. Czasem kończy się wcześniej, a czasem nieco później. Jeśli posiadasz Diesla musisz pamiętać jednak o kilku czynnościach, które bezwzględnie po zimie trzeba wykonać.

Jak zadbać o Diesla po zimie?

Odpalanie diesla zimą

Samochody z silnikami wysokoprężnymi wymagają szczególnej uwagi. Jeśli chcesz, by twój Diesel bez problemu przetrwał najbliższe lata bez konieczności kosztownych napraw, warto byś zapoznał się z naszymi wskazówkami. O czym szczególnie trzeba pamiętać po zimie?

Zima to szczególny czas, w którym samochody szczególnie są narażone na wszelkiego rodzaju awarie. Po zakończeniu sezonu zimowego przede wszystkim musisz pamiętać o wymianie oleju silnikowego. Olej w Dieslu trzeba wymieniać najlepiej nawet po 10 tysiącach przebiegu (maksymalnie po 16 tys!). Później zanieczyszczenia z oleju mogą krążyć nawet po całym silniku!

Pamiętaj o wymianie oleju!

Olej w Dieslu jest szczególnie narażony na zanieczyszczenia. Do oleju trafiają bowiem różnego rodzaju opiłki metalowe i inne na pozór „drobnostki”, które mogą doprowadzić do poważnej awarii. Bardzo często w silnikach Diesla pojawia się sadza, która powstaje po spalaniu oleju napędowego w cylindrach. Sadza zaprzyjaźnia się z resztkami niespalonego paliwa i tworzy osad na ścianach komór spalania i laki.

Pamiętaj, by po zimie bezwzględnie udać się na wymianę oleju. W zimie jest on szczególnie bowiem narażony na przyśpieszone zużycie, dlatego jeśli chcesz, by twój silnik był w odpowiedniej kondycji, zadbaj o niego w odpowiednim momencie.

Nie zapominaj o świecach

Oprócz zmiany oleju musisz pamiętać także o konieczności skontrolowania stanu filtra powietrza. Nie będzie cię to dużo kosztowało, a dzięki temu zapewnisz silnikowi skuteczną ochroną przed zanieczyszczeniami. Uszkodzony filtr powietrza może doprowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak spadek mocy silnika czy zwiększone spalanie, a tego chyba każdy z nas chciałby uniknąć.

Po zimie sprawdź również stan świec żarowych, które w niskich temperaturach szczególnie są narażone na awarie. Świece mają duży wpływ na poprawne uruchomienie silnika, dlatego nie warto tej kwestii bagatelizować. Ponadto sprawdź stopień naładowania akumulatora i skontroluj stan filtra cząstek stałych.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News