Kierowco, masz samochód z mocnym silnikiem? Uważaj na LSPI, które może cię pogrążyć!

Wielu kierowców nawet nie jest do końca świadomych tego problemu, a jest on bardzo duży we współczesnych samochodach. Niektórzy z was pewnie słysząc termin „LSPI” zastanawia się o co może w tym wszystkim chodzić. Mianowicie chodzi o przedwczesny zapłon przy niskich prędkościach obrotowych silnikach. Skupcie się, bo problem jest duży, więc warto co nieco wiedzieć na ten temat.

rozrzad lancuch silnik
Podaj dalej

LSPI może doprowadzić do całkowitego zniszczenia Twojego silnika! Lepiej bądź czujny!

LSPI jest niczym innym jak szkodliwym działaniem, które czasami pojawia się w trakcie danego procesu spalania. Wówczas mieszanka paliwowo-powietrzna zapala się wcześniej, niż powinna, co finalnie powoduje w konsekwencji duże ciśnienie w cylindrach. Objawia się to w bardzo prosty sposób – słyszymy wówczas stuki w silniku lub czeka nas jego awaria, a w konsekwencji remont. Nie musimy chyba mówić jak bardzo kosztowne jest tego typu „przedsięwzięcie”.

Aby zminimalizować zjawisko LSPI wystarczy tylko albo i aż mieć w swoim samochodzie dobrany odpowiedni, wysokiej klasy olej silnikowy, który zminimalizuje całe zjawisko. Niektóre oleje wyróżniają się spośród innych propozycji dostępnych do rynku zaawansowaną bazą wytworzoną w technologii syntetycznej. Zapewniają one tym samym mniejszą odparowalność i cetanowość. Warto unikać olejów, które w swoim składzie mają dużą liczbę dodatków wapniowych. Lepiej wybierzcie te, które w swoim składzie mają mieszaniny magnezowe.

To stosunkowo nowe zjawisko, o którym wielu z was na pewno nie słyszało!

LSPI jest niezwykle gwałtownym i niekontrolowanym zjawiskiem, które może całkowicie zniszczyć wasze silniki. Producenci silników dążą do tego, aby przy niskich obrotach jednostki napędowe wytwarzały wysoki moment obrotowy. Jest to pewnego rodzaju pułapka, ponieważ wówczas bardzo często dochodzi do zjawiska LSPI. Jest to zjawisko poznane całkiem niedawno, dlatego warto mieć na uwadze ten temat i zachować szczególną ostrożność. Spalanie superstukowe to nic przyjemnego i może narazić was na ogromne koszty.

Przeczytaj również