Kierowco, masz problem z ubywaniem oleju silnikowego? Poznaj ten niezawodny sposób!

Olej to jeden z kluczowych elementów silnika. Służy on bowiem zarówno do smarowania i zabezpieczenia przed tarciem, ale też napełnia wiele podzespołów wspomagających. Jego niedobór może być przyczyną zniszczenia silnika, czego każdy z nas chciałby uniknąć. Co zrobić, gdy olej silnikowy ubywa? Jakie są tego przyczyny? Śpieszymy z odpowiedzią!

Kierowco, masz problem z ubywaniem oleju silnikowego? Poznaj ten niezawodny sposób!
Podaj dalej

Stany Zjednoczone jakich nie znasz. 6 zdumiewających ciekawostek cz.2

Olej silnikowy ubywa – jakie są tego przyczyny?

olej silnik diesla

Większość nowych samochodów jest wyposażona w elektroniczny wskaźnik poziomu oleju silnikowego. Niestety, w niektórych autach tego nie ma, przez co dla większości kierowców, którzy nie kontrowali jego stanu, jazda z nadmiarem lub zbyt małą ilością oleju, kończyła się w sposób tragiczny.

Jeśli masz problem z ubywaniem oleju, bardzo możliwe, że ma to związek z turbosprężarką. Jedną z przyczyn ubywania oleju są bowiem nieszczelności w niej lub zatkanie przewodu odprowadzającego z turbosprężarki olej. Kolejną możliwością jest zużycie lub mechaniczne uszkodzenie tłoków, co jest bardzo znaną przyczyną ubywania oleju silnikowego. W takim przypadku jak najszybciej należy udać się do mechanika, aby rozwiązać problem.

Jak zaradzić całej sytuacji i o czym trzeba pamiętać?

silnik diesla olej

Kolejną przyczyną ubywania w twoim samochodzie oleju może by zużycie pompy wtryskowej. W takiej sytuacji olej trafia do paliwa, a później do komór spalania. Następnie na skutek zakłóceń w całym procesie, paliwo może dostać się do oleju. Warto także regularnie sprawdzać terminy wymiany oleju, bowiem w przypadku zaniechania tej czynności, możemy zabrudzić filtr oleju, co może w konsekwencji doprowadzić do jego szybszego zużycia.

Jak zaradzić całej tej sytuacji? Na pewno warto regularnie kontrolować poziom oleju oraz stan podzespołów. Oprócz tego możemy również zainwestować w preparat ograniczający zużywanie oleju. Jeśli będziemy systematycznie dbali o samochód i sprawdzali często stan oleju, nie powinniśmy mieć większych problemów z jego ubywaniem.

Przeczytaj również