Kierowco, masz auto z LPG? Zobacz jakie ukryte usterki mogą ci się przydarzyć. Nie lekceważ tego, bo doprowadzisz do awarii silnika!

Kierowco, masz auto z LPG? Zobacz jakie ukryte usterki mogą ci się przydarzyć. Nie lekceważ tego, bo doprowadzisz do awarii silnika!

Podaj dalej

Samochody z instalacją LPG cieszą się w naszym kraju sporą popularnością. Wszystko dzięki względom ekonomicznym, bo użytkowanie takiego auta znacznie mniej kosztuje, niż samochodu z silnikiem diesel lub benzyna. Wielu z was nie wie jednak, jakie ukryte usterki czyhają na właścicieli pojazdów z instalacją LPG. Postaramy się wam to przybliżyć oraz opowiedzieć co nieco o montażu instalacji gazowej.

Instalacja LPG – o czym trzeba pamiętać?

instalacja lpg gaz

Jeśli zamierzasz zainstalować w swoim samochodzie instalację LPG, musisz właściwie poprowadzić przewody elektryczne i gazowe. Pamiętaj, że przewody gazowe muszą być równe i ułożone w sposób, który nie narazi ich na uszkodzenie w przypadku wysokich temperatur. Istotne jest także odpowiednie podpięcie elektroniki instalacji do fabrycznego sterowania silnikiem. Postaw na komputer gazowy ze sprawdzonego źródła, który zagwarantuje ci wytrzymałość i odpowiednią jakość. Ważny jest również odpowiedni montaż parownika i zbiornika na gaz. Dobra, podstawy już znasz – przejdźmy teraz do tego co cię zainteresuje najbardziej. A mianowicie do usterek. Dzięki nam dowiesz się, które części najczęściej mogą się popsuć.

Przeglądu każdej instalacji gazowej powinno dokonywać się mniej więcej po pokonaniu 10 tysięcy kilometrów. Warto wymienić również przy tym filtr gazu, bo w przypadku jazdy na zanieczyszczonym filtrze narażasz się na spadek mocy oraz większe zużycie gazu.

Silnik również jest narażony na awarie

lpg gaz tankowanie

Bardzo często psują się jednak również wtryskiwacze, które można wyregulować lub po prostu wymienić, jeśli będą w opłakanym stanie. Podatną częścią na uszkodzenia jest także parownik gazu. Jego awaria przejawia się zazwyczaj brakiem mocy. Koszt jego regeneracji jest średnio opłacalny, dlatego też w takim przypadku wymienić go na nowy.

A co w takim przypadku z silnikiem? Niestety, silnik w przypadku niewłaściwego montażu LPG również narażony jest na uszkodzenie. Najczęściej kierowcy posiadający samochód z instalacją LPG ma problem, że silnik nie chce pracować na benzynie. Jeśli szybko nie zainterweniujesz w tej sprawie (najprawdopodobniej problem tyczy wówczas sterownika silnika), narazisz swój silnik na całkowite uszkodzenie, a tego chyba wolałbyś mimo wszystko uniknąć.

Mamy nadzieję, że delikatnie rozświetliliśmy ci na czym polegają najczęstsze problemy z instalacją LPG. Pamiętaj na co zwrócić uwagę, a dzięki temu unikniesz w przyszłości przykrych konsekwencji.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News