Kiedy można rozwiązać umowę leasingu samochodu? Wielu kierowców często o tym zapomina

Leasing często kryje wiele tajemnic przed osobami, które dopiero się w ten temat zagłębiają. Jak wyglądają szczegóły, jeśli chodzi o umowę leasingową? Kiedy można ją rozwiązać i jak wygląda aktualna sytuacja na rynku? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w naszym artykule, gdzie postaramy się przybliżyć wam wszystkie szczegóły dotyczące umów leasingowych.

Kiedy można rozwiązać umowę leasingu samochodu? Wielu kierowców często o tym zapomina
Podaj dalej

Kiedy można zdecydować się na rozwiązanie umowy leasingu? Kierowcy o tym zapominają

leasing wykup samochodu samochód na firmę firmowy
fot. pixabay

„Rynek stoi na sztywnym stanowisku, że umowa leasingu operacyjnego samochodu powinna trwać przynajmniej 24 miesiące. Gdyby możliwość jej rozwiązywania przed upływem tego okresu stała się standardem, spowodowałoby to odczuwalne w skali całego rynku uszczuplenie wpływów z działalności leasingowej. Byłby to skutek utraty marży odsetkowej, a także ryzyka spadku wartości pojazdów, które w pierwszych dwóch latach trwania umowy są najwyższe –zdradza Ireneusz Meller, członek zarządu VEHIS, firmy, która jako pierwsza na rynku dopuszcza możliwość rozwiązania umowy leasingowej w każdym momencie trwania umowy, cytowany przez serwis MotoFakty.

Ireneusz Meller podkreśla, że umowy leasingowe stosowane na rynku nie przewidują możliwości ich skrócenia lub rozwiązania. Dlaczego tak się dzieje? Oddajemy głos ekspertowi. – Okres ten uzasadniany jest przepisami w zakresie podatków dochodowych, z których wynika, że umowa leasingu operacyjnego pojazdu powinna być zawarta na okres minimum 2 lat. Oczywiście na takie stanowisko mają także wpływ oczekiwania spółek leasingowych co do wysokości wynagrodzeń z tytułu zawieranych umów. Im dłuższa umowa, tym większy zysk dla nich – wyjaśnia Meller.

W aktualnej sytuacji na rynku wiele kierowców nie czuje się pewnie, zawierając umowy leasingowe. Jest to zrozumiałe, patrząc na niepewną sytuację gospodarczą i rosnące cały czas ceny, co skłania kierowców do wyboru gorszych aut, niż wcześniej sobie zamierzyli.

„To jest czas, kiedy należy myśleć o tym, jak uelastycznić leasing, aby konieczność spłaty miesięcznych rat czy też wykupu samochodu nie budziła w klientach strachu. Jedną z podstawowych kwestii, jaka należy się zająć, jest dopuszczenie możliwości rozwiązania umowy w dowolnym momencie na przejrzystych zasadach i bez dotkliwych konsekwencji finansowych” – uważa Michał Knitter z firmy Carsmille.

Leasing w dalszym ciągu kryje sporo tajemnic przed kierowcami

samochód w leasingu

Umowa leasingu operacyjnego pojazdu z formalnego punktu widzenia rozwiązania w dowolnym momencie, co wynika z opinii doradcy podatkowego. Kontrakt trzeba na początku zawrzeć na 2 lata, ale powinno móc go rozwiązać w dowolnym momencie.

„Leasing operacyjny charakteryzuje się tym, że umowa musi być zawarta na czas oznaczony odpowiadający co najmniej 40% tzw. normatywnego okresu amortyzacji. W przypadku nowych samochodów są to co najmniej 2 lata. Przepisy mówią jednak o zawarciu umowy, a nie już samym jej trwaniu. Dlatego też w mojej ocenie, czego potwierdzenie można znaleźć w interpretacjach, wcześniejsze rozwiązanie umowy, nawet przed czasem odpowiadającym 40% normatywnego okresu amortyzacji, nie rodzi negatywnych konsekwencji podatkowych” – informuje Piotr Juszczyk, doradca podatkowy współpracujący w firmą inFakt.

źródło: MotoFakty

Przeczytaj również