Każdy kierowca ma czarne kropki wokół szyb. Co one oznaczają i po co one tam są?

Każdy kierowca ma czarne kropki wokół szyb. Co one oznaczają i po co one tam są?

Każdy kierowca ma czarne kropki wokół szyb. Co one oznaczają i po co one tam są?

Podaj dalej

Nie znamy kierowcy, który nie spotkałby się z czarnymi kropkami na szybie swojego samochodu. Jest to praktycznie nieodłączny element każdego pojazdu. Wielu kierowców nie wie jednak do końca po co one są umieszczane na szybach samochodowych. Jaki jest cel stosowania takiego zabiegu i po co takie czarne kropki są umieszczane na naszych szybach? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Czarne kropki wokół szyby – po co one są w ogóle umieszczane i jakie mają zastosowanie?

czarne-kropki-szyba-samochodowa-zastosowanie

Czarne obwódki, które znajdują się na przedniej szybie samochodowej wraz z z czarnymi kropkami nazywane są potocznie frytami. W zależności od regionu w jakim się znajdujemy możemy spotkać się też z inną nazwą tego elementu. Warto jednak pamiętać, że nie jest to żadna naklejka – jest to specjalny zabieg zastosowany ze strony producenta w określonym celu. Kropki te nanoszone są na szybę z ceramicznej emalii.

Kropki te nakładane są po to, aby było możliwe odpowiednie zamontowanie szyby samochodowej. Wewnętrzna strona fryty głównie po to właśnie pojawia się w samochodach. Jeśli chodzi o zewnętrzną część to jej zadaniem jest chronienie kleju przed promieniowaniem słonecznym. Oprócz tego czarne kropki zapobiegają także różnicy temperatur na powierzchni szyby, która mogłaby spowodować jej uszkodzenie. Oprócz tego kropki mają za zadanie zapobiegać tworzeniu się optycznych zniekształceń, które mogłyby pojawić się w przypadku zbyt szybkiego nagrzewania się fryty od reszty szyby.

Czarne kropki są bardzo ważne – już teraz wiecie po co one są montowane w każdym samochodzie

czarne-kropki-szyba-samochodowa-zastosowanie

Ponadto czarne kropki pojawiają się też wokół lusterka wstecznego. Ich zadaniem jest zapobieganie oślepieniu oraz pokrywają miejsce na szybie, które nie byłoby możliwe do zakrycia. Jest to bardzo kluczowe podczas każdego samochodu. Większość kierowców jednak o tym nie wie, zastanawiając się często po co te kropki tak naprawdę są umieszczane na szybach. Jak sami widzicie, ich funkcja oraz rola jest totalnie nieoceniona dla kierowców.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News