Już od 2024 roku nowa opłata paliwowa w Polsce. To już przesądzone

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował w ostatnich dniach o opłacie paliwowej w 2024 roku. Ma ona wzrosnąć aż o 13,2 proc. dla wszystkich rodzajów paliw. Kierowcy z pewnością teraz zastanawiają się, jak wpłynie to na ceny poszczególnych rodzajów paliw przy dystrybutorach. Jaka będzie nowa opłata paliwowa? Śpieszymy z tłumaczeniem – szczegóły znajdziecie w naszym artykule.

benzyna diesel ceny paliw paliwo
Podaj dalej

Nowa opłata paliwowa w Polsce od 2024 roku. Minister infrastruktury ogłosił zmiany, które nastąpią w nowym roku

ceny paliw paliwo podatek vat benzyna diesel
Pixabay

W Monitorze Polskim pojawiło się obwieszczenie Dariusza Klimczaka, ministra infrastruktury, na temat wzrostu opłaty paliwowej na wszystkie typy paliw – mowa więc tutaj zarówno o benzynie, jak i oleju napędowym oraz gazie. Opłata paliwowa w 2024 roku będzie wynosiła dokładnie, według informacji przedstawionych przez serwis moto.pl, następujące wartości:

  • 195,74 zł za 1000 l benzyn silnikowych oraz wyrobów powstałych ze zmieszania tych benzyn z biokomponentami;
  • 422,13 zł za 1000 l olejów napędowych, wyrobów powstałych ze zmieszania tych olejów z biokomponentami oraz biokomponentów stanowiących samoistne paliwa;
  • 338,98 zł za 1000 kg gazów i innych wyrobów.

Czym jest i na czym polega opłata paliwowa? Jak wpłynie na ceny paliw przy dystrybutorach w naszym kraju?

stacje paliw stacja noc tankowanie nocą
fot. freepik.com – pixel-shot.com

W jaki sposób obliczana jest opłata paliwowa? To bardzo proste. Jest ona modyfikowana w zależności od wskaźnika wzrostu cen towarów w okresie pierwszych trzech kwartałów roku w porównaniu do analogicznego okresu w minionych dwunastu miesiącach. W przypadku 2023 roku opłaty wzrosły o 13 proc. Wynoszą one 172,91 zł jeśli chodzi o benzynę, 372,90 zł za olej napędowy oraz 211,11 zł za LPG. Kierowcy nie muszą jednak bardzo martwić się wzrostem opłaty paliwowej. Opłata paliwowa to tylko jeden z wielu czynników, które składa się finalnie na ostateczną cenę paliw – obok akcyzy, VAT-u czy też marży. W związku z tym nie ma obawy, że ceny paliw nagle gwałtownie wzrosną, ale z pewnością nie jest to ogólnie czynnik, który wywołałby u kierowców uśmiech na ustach.

Dzięki opłacie paliwowej opłacane są częściowo remonty i budowy dróg oraz rozwój infrastruktury kolejowej. Wprowadzenie na rynek krajowy każdego rodzaju paliw silnikowych czy też gazu, każdorazowo podlega opłacie finansowej, która finansuje Krajowy Fundusz Drogowy oraz Fundusz Kolejowy.

Przeczytaj również