Jakie znaczenie ma światło na projektowanie modeli Audi? Okazuje się, że całkiem spore!

Podczas projektowania nowych modeli Audi olbrzymią rolę odgrywają wszystkie elementy, które mają później wpływ na efekt końcowy danego projektu. Tak samo jest w przypadku światła, które według informacji przedstawionych przez markę, ma wpływ na odpowiedni nastrój we wnętrzu pojazdu. Czym jeszcze kierują się projektanci marki przy tworzeniu nowych modeli? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym artykule, w którym nieco szerzej zajmujemy się tym tematem.

Audi
Podaj dalej

Światło ma wpływ na to, jak kierowcy postrzegają dany model samochodu. Audi przekracza bariery

„Światło jest elementem, który jest w stanie przenosić informacje i emocje, niezależnie od tego, czy je widzimy, czy nie. Powiedziałbym więc, że światło jest w rzeczywistości czymś fizycznie namacalnym i niematerialnym jednocześnie. Podczas projektowania wykorzystujemy je, aby przemówić do zmysłów naszych klientów i wzbudzić w nich pożądane uczucia” – tłumaczy szef działu Light Design w Audi, Cesar Muntada.

Okazuje się, że dane światło, które widzimy później w produkcyjnym samochodzie, jest wynikiem wielu testów i prób przeprowadzanych uprzednio przez projektantów. Podczas projektowania auta rozmieszczane są różne elementy oświetleniowe, które mają wpływ na charakter i klimat wewnątrz samochodu. A później ostateczna decyzja należy do użytkownika, który wybiera motyw, który najbardziej przypadnie mu do gustu. Istotnie w tej kwestii jest odpowiednie ustawienie poszczególnych elementów oświetlenia, aby uzyskać oczekiwany efekt. Niektóre z nich powinny być cieplejsze lub zimniejsze, czasami bardziej miękkie lub ostrzejsze, czasami bardziej subtelne lub bardziej oczywiste, a czasami bliskie lub dalekie. Wszystko po to, aby pozwolić użytkownikowi dostosować je odpowiednio do nastroju.

Cesar Muntada podkreśla, że dobrze dobrane w samochodzie oświetlenie ambientowe ma duży wpływ na wrażenia z jazdy. To ciekawa opinia, bowiem wielu użytkowników z pewnością nie rozpatrywało tego w takich kategoriach przed zakupem konkretnego modelu samochodu.

„Jeśli jedziesz krętą górską drogą, możesz ustawić oświetlenie ambientowe na głęboki odcień zieleni. Przypomina to las, co daje uczucie świeżości. Z kolei jeśli jedziesz tą samą drogą i ustawisz oświetlenie otoczenia na ciemnoczerwony kolor, poczujesz się znacznie bardziej energicznie. A gdy na tej samej drodze przyciemnisz światła z przodu samochodu do chłodnej bieli i utrzymasz jasne światło na tylnym siedzeniu, poczujesz się skupiony i zrelaksowany – poczujesz się prawie jak w powietrzu. Będziesz miał wrażenie, jakbyś poruszał się w pustej przestrzeni pomiędzy światłem reflektorów przed tobą a oświetlonym tylnym siedzeniem za tobą” – tłumaczy Cesar Muntada.

Oświetlenie w samochodach marki ma wpływ na samopoczucie kierującego

Audi logo

Oświetlenie w autach Audi ma wpływ na na samopoczucie w samochodzie, podobnie jak światło słoneczne. Może ono pomóc użytkownikom zmienić sposób, w jaki czują się wewnątrz samochodu – mogą czuć się pełni energii, zrelaksowani lub skupieni. Ma to bezpośredni wpływ na ich wrażenia z jazdy i samopoczucie po dotarciu do celu.

źródło: materiały prasowe Audi

Przeczytaj również