Jak wymienić klocki hamulcowe? To bardzo proste, dzięki nam zrobisz to sam w 20 minut! [PORADNIK]

Klocki hamulcowe to bardzo ważny element całego układu hamulcowego. Koszty serwisowania auta często są bardzo wysokie, dlatego też postanowiliśmy pokazać wam proste sposoby na to, jak samemu można wymienić klocki i tym samym zaoszczędzić kilka stówek w portfelu. Gotowi? No to zaczynamy!

besthol-klocki-i-tarcze-hamulcowe-czym-są-i-kiedy-wymieniać-bh
Podaj dalej

Poradnik: Jak odkręcić filtr oleju? Sprawdź, co możesz zrobić!

Klocki hamulcowe – o czym trzeba pamiętać przy wymianie?

Hamulce w samochodzie składają się z dwóch elementów – pierwszym z nich są tarcze zamocowane na piaście, natomiast drugim klocki umieszczone w specjalnych zaciskach. Klocki pod wpływem nacisku na pedał hamulca zaciskają się na tarczy, co doprowadza do zwolnienia lub całkowitego zatrzymania pojazdu. Klocki jednak często w wyniku eksploatacji zużywają się. Po pokonaniu około 50 tysięcy kilometrów warto pomyśleć o ich zmianie. O czym w takiej sytuacji warto pamiętać?

Wymiana klocków hamulcowych nie jest niczym specjalnie skomplikowanym. Jeśli posiadamy podnośnik i podstawowy zestaw kluczy, bez problemu możemy sobie z tym poradzić samodzielnie. Jak je wymienić? Najlepiej na początek kupić potrzebne części. Warto postawić na sprzęt wysokiej jakości, który posłuży nam znacznie dłużej, niż tańsze zamienniki. Jeśli mamy już części, możemy przejść do samej wymiany. Na początek trzeba pamiętać o ustawieniu samochodu na twardej powierzchni. Następnie unieruchamiamy auto i odkręcamy śruby koła. Później unosimy jedną stronę auta na lewarku i stabilizujemy pojazd za pomocą wspornika. Gdy mamy pewność, że auto jest stabilne, odkręcamy śruby i zdejmujemy koło. Następnie odkręcamy śruby od zacisku hamulcowego i wyjmujemy stare klocki.

Nie jest to skomplikowane

Musimy pamiętać, że odkręcony zacisk nie może bezwładnie wisieć na przewodzie hamulcowym. Musimy go zabezpieczyć. Podczas montażu nowych klocków na początek jesteśmy zobowiązani do wciśnięcia tłoczka w zacisku. Pamiętaj też o oczyszczeniu układu hamulcowego z korozji i nasmarowaniu ruchowych elementów, używając rzecz jasna odpowiedniego do tego smaru.

Jak sam widzisz nie jest to jakoś bardzo skompilowane. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, możesz skorzystać z pomocy fachowca. Mechanik klocki hamulcowe na jednej osi wymieni nawet w 30 minut, a koszty wyniosą łącznie około 100-150 złotych. Po co jednak przepłacać?

Przeczytaj również