Jak wyglądają nowe przepisy dot. hulajnogi elektrycznej? Wielu z was o tym zapomina, a za to grozi duży mandat!

Jak wyglądają nowe przepisy dot. hulajnogi elektrycznej? Wielu z was o tym zapomina, a za to grozi duży mandat!

E-scooter

Podaj dalej

Hulajnogi elektryczne od kilku lat są bardzo popularne i dla wielu z nas stanowią dobrą alternatywę dla samochodu czy też roweru. Hulajnogi mimo tego budzą sporo kontrowersji, zwłaszcza jeśli spojrzymy na element ustawodawczy. Zastanawiacie się, co warto wiedzieć na temat elektrycznych hulajnóg? Jak wyglądają aktualne przepisy w tym zakresie? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie oczywiście w naszym artykule, gdzie postaramy się rozwiać wasze wątpliwości.

Jak wyglądają nowe przepisy dotyczące hulajnogi elektrycznej? Warto, byście pamiętali o tych rzeczach

kierownica elektrycznej hulajnogi
fot. freepik.com

Pierwsze hulajnogi elektryczne w Polsce zaczęły się pojawiać w 2018 roku. Wówczas tak naprawdę sytuacja prawna dotycząca hulajnóg nie była do końca uwarunkowana. Ile kosztuje zakup hulajnogi? Mniej więcej od tysiąca do dwóch tysięcy złotych, choć na rynku są też modele, które kosztują nawet 6 tysięcy złotych, a nawet i 15 tysięcy. Nie ma tutaj reguły, choć osobom początkującym z pewnością wystarczą sprzęty, które kosztują około 2 tysięcy złotych. A dla tych, którzy nie chcą kupować na własność hulajnóg, jest opcja wypożyczania sprzętu.

Do niedawna nie istniały w naszym kraju przepisy, które jasno mówiłyby na temat tego, jak używać hulajnóg elektrycznych. 20 maja 2021 roku weszły jednak w życie nowe przepisy, które dokładnie regulują korzystanie z hulajnóg. Używając hulajnogi elektrycznej na chodniku można poruszać się maksymalnie z prędkością 20 km/h. Zabronione jest poruszanie się hulajnogą pod wpływem alkoholu – grozi za to mandat w wysokości 2500 złotych, który może być bardzo odczuwalny dla waszych kieszeni, zwłaszcza teraz, w tych trudnych czasach.

Hulajnogi elektryczne mają wiele zalet, ale mają też wady

Jak sami zatem widzicie hulajnogi elektryczne mają sporo zalet, jednak jest też kilka wad, które warto mieć na uwadze, zanim zaczniecie z nich korzystać. Wielu użytkowników nie do końca wie jak obchodzić się z hulajnogami, co potem powoduje nieprzyjemne sytuacje, które łatwo można było uniknąć. Jak sami widzicie – czujność to podstawa i trzeba o tym pamiętać, niezależnie od środka transportu, z którego w danej chwili korzystamy.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News