Jak poznać, że Twój diesel umiera? Oto najczęstsze objawy usterek w silnikach typu diesel!

Jak poznać, że Twój diesel umiera? Oto najczęstsze objawy usterek w silnikach typu diesel!

awaria diesel samochod

Podaj dalej

Samochody typu diesel są bardzo popularne wśród mieszkańców naszego kraju. Nie odstraszają nas liczne usterki, które na nas czyhają, posiadając to auto. Warto jednak wiedzieć, jakie są objawy, że nasz diesel pomału umiera. Pozwoli nam to na przygotowanie się na różnego rodzaju problemy i szybkie zareagowanie na sytuacje. Zobaczcie, jakie są najczęstsze objawy usterek w silnikach typu diesel.

Objawy usterek diesel – jak je szybko rozpoznać i o czym warto pamiętać?

diesel usterka naprawa objawy
fot. freepik.com

Wielu kierowców obawia się przede wszystkim czarnego dymu, jaki wydziela się z rury wydechowej w samochodach Diesla. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zbyt duża ilość paliwa, które wtryskiwane jest do komór spalania w stosunku do powietrza dostępnego. Przy zakupie używanego auta typu diesel warto uruchomić go na zimno i zobaczyć po rozgrzaniu się jaki jest kolor emitowanych przez niego spalin. Różne kolory oznaczają różnego rodzaju usterki. Na przykład kolor czarny oznacza usterkę układu wtryskowego a niebieski spalanie oleju. Koszty w takich sytuacjach mogą być jednak bardzo duże, więc warto odpowiednio szybko zdiagnozować ten problem.

Bardzo często silniki typu diesel mocno hałasują podczas jazdy. Słyszymy pewnego rodzaju gwiżdżenie i inne nietypowe odgłosy. Wynika to zazwyczaj z powodu zużycia łożysk turbiny oraz z uderzania łopatek o obudowę. Naprawa jest dosyć droga – problemy z turbiną nigdy nie są tanie, dlatego też możemy liczyć się tutaj ze sporymi kosztami. Naprawa i wymiana turbosprężarki to koszt nawet ponad 3 tysięcy złotych.

Nie bagatelizujcie tych sygnałów, tylko jedźcie do mechanika!

Samochody typu diesel często też nagle tracą moc, ku zdziwieniu kierowców. Może to być efekt wielu usterek, jednak typowym problemem w dieslach w takim przypadku jest blokowanie się mechanizmu zmiennej geometrii. W niektórych przypadkach co prawda wystarczy, że solidnie go wyczyścimy i problem sam zniknie, jednak często trzeba go też wyregulować. Jeśli jednak czujemy, że nasze auto traci moc, to najlepiej jak najszybciej zgłosić się z tym problemem do mechanika. Nie polecamy zwłoki w tym temacie. Głównie spotykanym tematem, który często jest powodem waszych pytań jest dymienie diesla. Pamiętajcie, że w nowych autach diesel dymi bardzo rzadko. Niebieski dym to zużycie silnika lub turbosprężaki, a czarny zwiastuje spore problemy z układem wtryskowym. Nigdy nie bagatelizujcie tych sygnałów!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News