Jak dobrać olej do skrzyni biegów? To bardzo proste! Zobacz jak dokonać idealnego wyboru!

Jak dobrać olej do skrzyni biegów? To bardzo proste! Zobacz jak dokonać idealnego wyboru!

diesel olej silnik

Podaj dalej

Kierowcy pamiętają o wymianie oleju silnikowego, jednak bardzo często zapominają o tym, aby zadbać również o olej używany w skrzyni biegów. Skrzynia manualna jak i automat potrzebują regularnego smarowania. Jak dobrać idealny olej do skrzyni? Już tłumaczymy!

Na co trzeba zwrócić uwagę?

diesel olej silnikowy

Wymiana oleju w skrzyni biegów ma spory wpływ na wydłużenie żywotności. Jeśli skrzynia po 100-120 tys. kilometrów już zaczyna sprawiać nam problemy, to bardzo możliwe, że jest to spowodowane zbagatelizowaniem opisywanego przez nas problemu. Skrzynie są drogie w naprawie, dlatego też nie warto ryzykować ich zniszczenia.

Olej w skrzyni ma za zadanie redukować tarcie, czyli jest to identyczna funkcja jak w jednostce napędowej. Wybór odpowiedniego rodzaju oleju nie jest jednak łatwym zadaniem. Na początku musimy zapoznać się ze wskazaniem producenta, który zarekomenduje nam wybór jednego z nich. Mimo tego możliwości i opcji jest bardzo dużo.

Postaw na porządne oleje ze sprawdzonego źródła

dsg-olej-w-skrzyni-biegow-2

Jeśli posiadasz manualną skrzynie biegów, to w niej wypadałoby wymieniać olej co 100 tys. kilometrów. W zależności od modelu, przebieg ten może spaść nawet do 50-60 tys. Szukając oleju warto zwracać uwagę na symbole i cyfry na opakowaniach, które wskazują nam stopień lepkości. W przypadku „manuali” dostępne są oleje mineralne-ekologiczne oraz oleje syntetyczne-sztuczne. My rekomendujemy drugą z wymienionych opcji. Olej syntetyczno-sztuczny jest mniej ekologiczny od swojego rywala, ale wykonany jest z najnowszych technologii i jest o wiele skuteczniejszy w ochronie poszczególnych części od oleju mineralnego.

W przypadku automatu olej należy wymieniać co około 70 tys. km. Przy wyborze oleju należy wziąć pod uwagę jego jakość i lepkość, co pozwoli nam dopasować go do naszej skrzynki. Nie warto na pewno przy tym oszczędzać, ponieważ oleje z szemranego źródła szybciej tracą lepkość i narobią więcej problemów, niż pożytku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News