Samochody elektryczne zimą tracą nieco na swojej wydajności. Jak temu zapobiec? Istnieje na to sposób
Samochody elektryczne zimą często zużywają o wiele więcej energii, niż w pozostałych okresach w roku. Przyczynami takiego stanu rzeczy są m.in. ogrzewanie przy pokonywaniu krótkich tras, wykorzystanie urządzeń elektrycznych w większym wymiarze, a także wzrost oparów toczenia. Eksperci z sieci warsztatów samochodowych Q Service Castrol zaznaczają, że wartość zasięgu aut elektrycznych zimą zmniejsza się średnio nawet o 30 procent. W jaki sposób zatem zapobiec utracie zasięgu w warunkach zimowych? Okazuje się, że istnieją na to specjalne patenty, które mogą pomóc w takich warunkach.
Kluczowym elementem przy dbaniu o osiągi samochodów elektrycznych w okresie zimowym są pompy ciepła, które minimalizują spadek zasięgu w zimie. Dzięki ociepleniu pojazdu specjalną pompą, możliwe jest szybkie rozgrzanie samochodu, co z kolei ma wpływ na optymalną wydajność pojazdów elektrycznych. Warto zatem o tym pamiętać. „Co ciekawe, w przypadku samochodów elektrycznych z zainstalowaną pompą ciepła, wartość spadku zasięgu wynosi zaledwie 10% przy baterii o pojemności 45 kWh. To dobre rozwiązanie, o którym warto pamiętać przy zakupie elektryka” – tłumaczy Jarosław Gałuszka z serwisu Autinterus, cytowany przez serwis MotoFakty.
O czym pamiętać przy dbaniu o samochody elektryczne w okresie zimowym? Posłuchaj rady ekspertów
Eksperci polecają także kierowcom samochodów elektrycznych kondycjonowanie baterii nie tylko latem, ale także zimą. Przed rozpoczęciem trasy warto też odpowiednio ustawić punkt ładowania w oprogramowaniu i nawigacji. Dzięki temu temperatura baterii będzie odpowiednio przygotowania do ładowania, co z kolei będzie miało pozytywny wpływ na efektywność całego procesu. Podczas ładowania warto też rozgrzewać pojazd, co pozwoli utrzymać baterię w optymalnej wydajności. „Rozgrzewanie samochodu polega na ustawieniu w pojeździe informacji, o której godzinie kierowca chce wyruszyć w podróż. Samochód automatycznie podgrzeje baterię i dopasuje jej parametry do panujących warunków na drodze. W przypadku ładowania w przeznaczonym punkcie dobrze jest w oprogramowaniu wprowadzić wcześniej dane na temat planowanego ładowania samochodu” – tłumaczy Jarosław Gałuszka.
Kolejnym punktem, który z pewnością będzie miał wpływ na lepsze użytkowanie samochodów elektrycznych zimą jest zakup ogrzewanego garażu, co może mieć wpływ na komfort podróży. Ponadto ważne jest regularne sprawdzenie geometrii oraz wymiana płynu chłodzącego i hamulcowego, co ma wpływ na odprowadzanie ciepła z baterii. Jak sami zatem widzicie, jeśli odpowiednio zadbacie o swoje auto elektryczne, nie będzie obaw o problemy z eksploatacją tego typu pojazdów w okresie zimowym.