Inspekcja Transportu Drogowego obchodzi 20-lecie działalności kontrolnej

Od 20 lat na polskich drogach obecne są patrole Inspekcji Transportu Drogowego. Służba początkowo została objęta przez 80 inspektorów, którzy przez ten czas mocno się rozwinęli i aktualnie ITD liczy o wiele więcej członków i ma na swoim koncie liczne sukcesy, co przekłada się na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

Inspekcja Transportu Drogowego obchodzi 20-lecie działalności kontrolnej
Podaj dalej

Inspekcja Transportu Drogowego świętuje 20-lecie działalności

ITD kontrola i mandaty na autostradach

W ostatnich dniach odbyła się gala z okazji 20-lecia działalności ITD w Warszawie. Podczas niej swoje przemówienie wygłosił szef ITD.

– Polska musiała zapewnić instytucjonalny i profesjonalny nadzór nad transportem drogowym. Był to oczywiście wymóg akcesyjny, ale była to też konieczność wynikająca z analizy poziomu bezpieczeństwa na drogach i negatywnej oceny, jaką wówczas wystawiano branży transportowej, której daleko było do spełnienia europejskich standardów – mówił Główny Inspektor Transportu Drogowego – Alvin Gajadhur, cytowany przez Moto Fakty.

ITD zostało powołane już 20 lat temu. Co przez ten czas udało się osiągnąć?

ITD zostało powołane 1 października 2002 roku, kiedy 80 inspektorów rozpoczęło wówczas działania kontrolne. Od tego czasu inspektorzy przeprowadzili blisko 3,5 mln kontroli drogowych oraz 32 tys. kontroli w siedzibach przedsiębiorstw.

– Chronimy przede wszystkim polską branżę transportową i współtworzymy warunki dla jej zrównoważonego rozwoju. Nadzór nad transportem to również zapewnienie większej ochrony i bezpieczniejszych warunków pracy tym, którzy realizują usługi transportowe – zawodowym kierowcom. To ochrona dróg i środowiska naturalnego. I co ważne, bezpieczny transport, sprawne technicznie pojazdy, świadomi zagrożeń i swoich obowiązków kierowcy oraz przewoźnicy to większe bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg – podkreślił główny inspektor ITD.

Przeczytaj również