Ile tak naprawdę powinna pokazywać wskazówka temperatury silnika? Wielu z was się zdziwi, ale takie są fakty!

Wskaźnik, który pokazuje nam temperaturę silnika jest nieodłącznym elementem każdego pojazdu. Wielu kierowców nie wie jednak często jakie wartości są prawidłowe, a które są powodem do niepokoju. Warto jednak się tym zainteresować, ponieważ wskaźnik ten może nas odpowiednio wcześniej poinformować o zbliżających się problemach związanych z niewłaściwą pracą silnika. O czym trzeba pamiętać w takich sytuacjach i jak to dokładnie wygląda od środka? Tego dowiecie się oczywiście z naszego artykułu.

Kontrolka temperatury silnika
Podaj dalej

Ile tak naprawdę powinna pokazywać wskazówka temperatury silnika? Zobacz jakie wartości są poprawne!

diesel deska rozdzielcza

Jeśli chodzi o wskazówkę, którą widzimy na desce rozdzielczej to dotyczy ona konkretnie temperatury płynu chłodzącego. Wskaźnik ma za zadanie informowanie nas, czyli kierowców o tym, czy nasz silnik pracuje w odpowiedniej temperaturze. Jeśli zauważymy jakieś nieprawidłowości, to jest to dla nas jednoznaczny sygnał, że należy udać się do mechanika, aby sprawdzić przyczyny nieodpowiedniej temperatury naszej jednostki napędowej. Zbagatelizowanie tego problemu może nam grozić sporymi problemami, a w konsekwencji kosztownymi naprawami, których każdy z nas z pewnością wolałby raczej jednak uniknąć.

Wielu z was zapewne zastanawia się, jaka dokładnie temperatura powinna być widoczna na wspomnianym przez nas wskaźniku. W większości przypadków temperatura powinna wynosić od 80 do 90 stopni. Wszystko jednak w tej sytuacji tak naprawdę zależy od konkretnego modelu samochodu. Jeśli zobaczycie bowiem wartość oscylującą około 100 stopni, to również można przyjąć, że jest to wartość normalna. Jeśli jednak temperatura pokazuje poniżej 80 lub powyżej 100 to na pewno powinien być to dla każdego sygnał, aby sprawdzić, czy wszystko z jego pojazdem jest w porządku. A oliwy do ognia i do refleksji powinna skłonić szczególnie pojawiająca się czasami wskazówka w czerwonym polu, która świadczy o problemie i tym, że wasz silnik nie pracuje w odpowiednich i należytych warunkach.

Wszystko zależy też jednak czasami od warunków atmosferycznych. Nie lekceważ jednak niepokojących sygnałów

wskaźnik temperatury silnika

Warto jednak mieć na uwadze, że w zależności od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz, temperatura może się nieco różnić. W trakcie upałów oczywistym jest, że będzie ona nieco wyższa i absolutnie nie trzeba się tym jakoś przesadnie przejmować. Jeśli jednak jedziecie już trochę czasu, a wskazówka w dalszym ciągu nie rusza się lub nie osiąga prawidłowych wartości, to warto udać się do mechanika na konsultację. To może zwiastować bowiem grubszym problemem, a taki najlepiej stłumić w zarodku. Sprawdzajcie regularnie poziom płynu chłodniczego i zajmujcie się regularną pielęgnacją auta, dzięki czemu żaden nieoczekiwany problem was nie zaskoczy.

Przeczytaj również