Ile trwa rozgrzewanie silnika? Kierowcy często popełniają ten sam błąd!
Jeśli będziemy ruszali bez odpowiedniego rozgrzania silnika, możemy doprowadzić do znacznie szybszego zużywania się jednostki napędowej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że olej silnikowy, który odpowiada za zmniejszanie siły tarcia pomiędzy poszczególnymi częściami silnika nie zdąży osiągnąć odpowiedniej temperatury, co może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Dlatego też odpowiednie rozgrzanie silnika przed każdą podróżą jest niezwykle istotne, jeśli chodzi o żywotność naszych jednostek napędowych.
Jak sprawdzić temperaturę silnika przed ruszeniem? Wystarczy zerknąć na wskaźnik temperatury oleju, który widoczny jest dla większości kierowców, posiadających nowe modele samochodu. Warto też obserwować temperaturę płynu chłodzącego – kiedy płyn osiągnie temperaturę 90 stopni Celsjusza, bez problemu można ruszać, jednocześnie nie martwiąc się o pogorszenie kondycji waszych silników. Jeśli chodzi o odpowiednią temperaturę oleju, umożliwiającą nam bezproblemowy start, to szacuje się, że taka temperatura powinna oscylować około 85 stopni Celsjusza.
Pamiętaj by rozgrzewać silnik na okresie pierwszych kilometrów. Podczas postoju, silnik nie będzie w stanie odpowiednio się rozgrzać
Rozgrzanie silnika powinno zająć nam około 10 minut, jednak ważne jest, aby w tym czasie samochód pokonał kilka kilometrów, ponieważ to właśnie podczas samej jazdy, silnik jest w stanie odpowiednio się rozgrzać. Rozgrzewanie silnika podczas stania w miejscu nie jest niczym dobrym, a wręcz jest rozwiązaniem, które może przynieść więcej szkód niż korzyści, a chyba nie o to w tym wszystkim chodzi.