Ile alkoholu można wypić w poszczególnych krajach, by móc wsiąść za kółko? Niektóre przykłady totalnie was zaskoczą!

Ile alkoholu można wypić w poszczególnych krajach, by móc wsiąść za kółko? Niektóre przykłady totalnie was zaskoczą!

vozenje-alkohol

Podaj dalej

Nie jesteśmy fanami jazdy pod wpływem alkoholu. Jest to kategorycznie zabronione i każdy kierowca powinien o tym pamiętać. Warto jednak przywołać przykłady państw, w których jazda po delikatnym spożyciu jest możliwa. Jak wyglądają limity promilowe w poszczególnych krajach? Gdzie władza jest najbardziej tolerancyjna wobec kierowców jeżdżących pod wpływem alkoholu? Jak na tym tle wygląda Polska? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w naszym artykule!

Ile alkoholu można wypić, by wsiąść za kółko? Liczby mówią same za siebie – po alkoholu po prostu nie ma nawet co myśleć o jeździe!

problem brak alkoholu alkohol gin rum whisky szampan
fot. pixabay

Każdy z nas praktycznie lubi sobie wypić po pracy zimne piwko. Jednak już po jego spożyciu niemożliwym jest wyruszenie na drogę za kierownicą samochodu. Chyba, że odczekacie jakiś czas. Bo tuż po wypiciu jednego piwa, oczywiście w zależności od konkretnego organizmu, stężenie alkoholu we krwi, według różnych danych, wynosi nawet średnio około 0,26 promila. Z badań wynika, że organizm potrzebuje 3 godzin na spalenie 20 gramów czystego alkoholu – etanolu. A jak to wygląda, jeśli chodzi o liczby?

20 g etanolu ma w sobie chociażby 50 g wódki. 100 ml wina to około 12g etanolu natomiast 0,5 l piwa to 25 g etanolu. Jak sami zatem widzicie, teoretycznie po wypiciu piwa nie możecie jechać samochodem przez około 2-3 godziny. Oczywiście, wszystko zależy od waszej konkretnej przemiany materii, waszego stopnia najedzenia oraz innych zmiennych, jednak mniej więcej tak to właśnie wygląda. W niektórych krajach co ciekawe jest dopuszczalny limit w wysokości posiadania we krwi 0,5 promila alkoholu. O jakich krajach mowa?

W niektórych krajach przepisy są bardziej pobłażliwe dla kierowców. W Polsce jednak nie ma na to co liczyć – i bardzo dobrze!

fot. pixabay

Mowa tutaj o takich krajach jak Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Dania, Cypr, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Malta, Holandia, Portugalia czy Hiszpania – w tych krajach po wypiciu piwka spokojnie możecie wsiąść za kółko. W naszym kraju jest to jednak oczywiście zabronione – u nas dopuszczalny limit alkoholu to 0,2 %. Jeśli go przekroczycie to oczywiście musicie liczyć się z dużymi konsekwencjami, co jest jak najbardziej uzasadnione. Trzeba przyznać, że nasz kraj restrykcyjnie podchodzi do tego tematu i chwała mu za to! Chociaż w tym elemencie nie mamy się czego wstydzić.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News