Gdzie jest najwięcej fotoradarów w Polsce? Zobaczcie aktualną mapę kontroli prędkości! [LISTA]

Fotoradary w naszym kraju pełnią ważną rolę – w ostatnim czasie wiele z nich można oglądać na drogach. Kierowcy przejeżdżając koło nich muszą mieć się na baczności, ponieważ zbyt szybka prędkość może doprowadzić w konsekwencji do otrzymania przez nich wysokiego mandatu. Warto zatem pamiętać o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego i dostosowywaniu prędkości do warunków panujących na drodze. Gdzie aktualnie w naszym kraju jest najwięcej fotoradarów? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym artykule.

Gdzie jest najwięcej fotoradarów w Polsce? Zobaczcie aktualną mapę kontroli prędkości! [LISTA]
Podaj dalej

Gdzie jest najwięcej fotoradarów w Polsce? Zobaczcie aktualne zestawienie!

przejazd kolejowy fotoradar fotoradary pkp zmiana przepisów
fot. pixabay

Jak wielu z was doskonale się zapewne domyśla podczas okresu wakacyjnego jesteśmy świadkami największej liczby wypadków. Fotoradary mają za zadanie nieco zmniejszyć liczbę wykroczeń, jednak mimo tego i tak musimy cały czas pamiętać o przestrzeganiu zasad ruchu drogowego podczas jazdy.

– Wypadki drogowe w okresie wakacyjnym są powodowane w głównej mierze przez niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprzepuszczenie pieszych na przejściu, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami i nieprawidłowe wyprzedzanie. Często również kierowcy łatwiej się dekoncentrują na prostych odcinkach dróg, co sprzyja utracie czujności, a wtedy łatwiej wykonać błąd lub nie zauważyć przeszkody na trasie – tłumaczy Andrzej Mejer z aplikacji Yanosik, cytowany przez serwis Moto Fakty.

Fotoradary mają chronić przed wypadkami. Czy tak jest rzeczywiście?

fotoradar-przepisy-mandat

Obecnie w Polsce znajduje się 587 fotoradarów, a w najbliższym czasie możemy rzecz jasna spodziewać się powiększenia tej liczby. Najwięcej fotoradarów aktualnie znajduje się w województwie mazowieckim, gdzie jest ich 105. Na dalszych lokatach plasują się województwa wielkopolskie i pomorskie (odpowiednio 54 i 44 fotoradarów). Dalej mamy województwo śląskie, łódzkie, lubelskie i małopolskie (43, 42, 39 i 35 fotoradarów), a kolejne lokaty przypadły województwu podlaskiemu, dolnośląskiemu i lubuskiemu (32, 32 i 30 fotoradarów). Najmniej fotoradarów w naszym kraju znajdziecie z kolei w województwach zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim i opolskim, gdzie jest ich odpowiednio 28, 24, 21, 16 i 12.

– Aktualnie największą liczbę fotoradarów można spotkać na drogach w województwie mazowieckim (105). O połowę mniej mierników czeka na kierowców w województwie wielkopolskim (54). Najmniej fotoradarów znajduje się w województwie opolskim (12) oraz świętokrzyskim (16). Jeśli zaś chodzi o powiaty, to w powiecie wejherowskim bezpieczeństwa pilnuje 11 urządzeń, w krakowskim 9, w kartuskim i człuchowskim 8. Najwięcej mierników znajduje się jednak w okolicach Warszawy, bo aż 39 – opowiada Andrzej Mejer z Yanosika.

A wy, jak uważacie? Czy w Polsce jest wystarczająca liczba fotoradarów? Dajcie nam znać co sądzicie na ten temat w komentarzach!

Przeczytaj również