Elektromobilność sprawi, że Polacy stracą pracę? Wiele na to wskazuje!

Z powodu wprowadzenia elektromobilności, wielu obywateli naszego kraju może stracić swoje stałe zatrudnienie. Mowa tutaj zarówno o Polakach pracujących w zakładach produkcyjnych, jak i o sektorze usług. Wpływ elektromobilności na motoryzacyjny rynek pracy może być zatem skrajnie negatywny, jeśli dokładnie przyjrzymy się skali problemu.

Elektromobilność sprawi, że Polacy stracą pracę? Wiele na to wskazuje!
Podaj dalej

Elektromobilność spowoduje, że Polacy masowo będą musieli szukać nowej pracy? Niestety, tak to może wyglądać

Z raportu przygotowanego przez firmę Boston Consulting Group wynika, że wdrożenie elektromobilności do naszego kraju może finalnie spowodować ubytek aż 17 tysięcy miejsc pracy w naszym kraju. Wszystko zależy jednak od konkretnego scenariusza, który się ziści. Scenariusz umiarkowany mówi bowiem o zniknięciu 5 tysięcy stanowisk, natomiast scenariusz ambitny wskazuje na utratę 6 tysięcy miejsc pracy, w porównaniu do tego co jest teraz.

W Polsce zatrudnienie, dzięki sektorowi motoryzacyjnemu, ma prawie 154 tysięcy pracowników, który zapewnia 25 mld złotych wpływów do budżetu państwa. Z danych przedstawionych przez Uniwersytet Jagielloński wynika z kolei, że na terenie całego kraju funkcjonuje aż 147 zakładów, które zajmują się produkcją części związanych z samochodami. Generuje to 55 tysięcy pełnowymiarowych etatów. A wraz z rozwojem elektromobilności, to się niestety może w naszym kraju zmienić.

E-mobilność nie dla każdego z nas okaże się super rozwiązaniem. Wszystko jednak tak naprawdę zweryfikuje czas

Oczywiście, rozwój elektromobilności w Polsce także wykreuje nowe miejsca pracy dla wielu osób. Mimo wszystko finalnie i tak nie skompensuje to strat, które wynikną z wykluczenia technologii silników spalinowych. A warto pamiętać, że koszt samej baterii do samochodu elektrycznego to praktycznie 40 procent wartości całego pojazdu. Ciekawe jak to wszystko się rozwinie, ale wiele wskazuje na to, że e-mobilność nie będzie dla wszystkich korzystnym rozwiązaniem…

Przeczytaj również