Jak oszczędzać na eksploatacji samochodu? Wystarczy stosować się do kilku prostych zasad
Z badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar jednoznacznie wynika, że w okresie od stycznia do czerwca 2023 roku w naszym kraju zarejestrowano dokładnie 238 673 nowych samochodów osobowych. Jest to wzrost o 12,4 procent w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Widać zatem, że mimo sporych wydatków związanych z utrzymaniem samochodu, wiele osób nadal decyduje się na zakup pojazdów. Potwierdzają to eksperci.
„Według prognoz IBRM SAMAR w całym 2023 roku w Polsce zarejestrowanych zostanie 450 tys. nowych samochodów osobowych. Będzie to wynik o około 7 proc. lepszy niż w 2022 roku. Jak pokazują badania posiadanie auta jest dla nas bardzo istotne, mimo iż jest ono związane ze sporymi wydatkami. Dobrze więc wprowadzać nawyki, które pomogą nam obniżyć koszty eksploatacji pojazdu” – tłumaczy ekspert Radosław Major z Santander Consumer Multirent, cytowany przez serwis MotoFakty.
Jak zatem odpowiednio zadbać o to, aby koszty eksploatacji samochodu były nieco niższe? Przede wszystkim warto korzystać ze sprawdzonych warsztatów samochodowych. Brzmi to jak banał, jednak ma to duży wpływ na koszty napraw, jakie trzeba czasami uiścić. Lepiej udać się do zaufanego mechanika, niż później ryzykować konieczność dwukrotnej naprawy lub ponownego udania się do naprawy. Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na ograniczenie wydatków związanych z eksploatacją jest nieodwlekanie naprawy uszkodzonych części. Wielu kierowców, gdy widzi tylko jakieś problemy w działaniu swojego auta, bagatelizuje to. Jest to najgorsze, co można zrobić, bowiem z biegiem czasu problem narasta i koszt naprawy także idzie mocno do góry, w porównaniu do tego, jaki mógłby być przy początkowej eliminacji problemu.
„Trzeba zdawać sobie sprawę, że gdy zaniedbamy naprawę podstawowych części, mogą one doprowadzić do dalszych uszkodzeń, a to wygeneruje kolejne koszty. Jeśli szukamy oszczędności to możemy korzystać z zamienników, natomiast tylko z tych dobrej jakości, produkowanych przez znane marki motoryzacyjne. Części do auta warto również szukać w internecie, ponieważ często ceny tego samego producenta są tam niższe niż w autoryzowanym serwisie” – tłumaczy Radosław Major.
Odpowiednie zaplanowanie trasy to podstawa. W przeciwnym razie narażamy się na dodatkowe koszty
Warto jest także odpowiednio wcześniej tankować samochód. Zdarza się bowiem, że mamy w baku za mało paliwa i orientujemy się o tym dopiero w trasie. A na autostradach ceny paliw potrafią być wyższe nawet o 20-30 groszy na litrze. Warto o tym pamiętać, bo jest to kolejny sposób na komfortowe oszczędzanie. „Poza kwestią paliwa, warto również zainteresować się ogumieniem. Używane przez nas opony przekładają się bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy, więc przy zakupie należy postawić na jakość, nie oznacza to jednak, że nie mamy tutaj pola do rozsądnych oszczędności. Jeśli przez cały rok poruszamy się głownie po mieście warto nabyć te całoroczne. Są one przystosowane do różnych warunków pogodowych, w tym do suchego asfaltu, deszczu, śniegu i lodu. Kupując takie opony nie trzeba płacić za dwa zestawy oraz za wymiany sezonowe. Tym samym oszczędzamy pieniądze i nie narażamy bezpieczeństwa naszego i innych uczestników ruchu niż w przypadku, gdy chcielibyśmy zakupić opony niskiej jakości ze względu na atrakcyjną cenę” – tłumaczą eksperci.
Jak sami zatem widzicie, nie trzeba aż tak wiele, by szybko zminimalizować koszty eksploatacji samochodu. Wystarczy trochę wysiłku, a poczujemy ulgę w portfelu stosunkowo szybko.