Ekonomiści nie mają wątpliwości. Ceny paliw mają duży wpływ na życie Polaków

Ceny paliw mają duży wpływ na życie Polaków. Co do tego raczej nikt z nas nie ma wątpliwości. W ostatnim czasie sytuacja przy dystrybutorach nieco się unormowała, ku uciesze obywateli naszego kraju. Okazuje się jednak, że stawki jakie płacimy na co dzień za benzynę, diesel i LPG mają realny wpływ na życie ludzi, nawet tych niezmotoryzowanych. O co dokładnie chodzi i na czym polega ten problem? Tego dowiecie się z naszego artykułu, w którym szerzej zajmujemy się tym tematem.

paliwo ceny paliw benzyna diesel
Podaj dalej

Ceny paliw mają realny wpływ na życie Polaków. Niestety, inflacja nie odpuszcza, a ceny za paliwo nie pomagają

ceny paliw paliwo podatek vat benzyna diesel
Pixabay

GUS w czwartek, 30 listopada przedstawił szybki szacunek dotyczący poziomu inflacji w listopadzie. W październiku inflacja wyniosła 6,6 procent. Wiele wskazuje na to, że w listopadzie pozostanie ona na takim samym poziomie. Jednym z czynników na utrzymanie się inflacji na tym samym pułapie są ceny żywności, które drugi raz z rzędu w ujęciu miesięcznym poszły mocno do góry. Na listopadową inflację wpłynęły także ceny paliw, jakie były oferowane przy dystrybutorach dla kierowców.

„Oczekujemy istotnego wzrostu cen paliw po dwóch miesiącach spadków. Skala podwyżek może być tak znaczna, że istnieje ryzyko, że z powodu tego czynnika listopadowa inflacja wyniesie 6,7 proc. w ujęciu rocznym. Sądzimy, że do końca roku inflacja powinna pozostać stabilna. Inflacja w listopadzie według nas była dość bliska temu, co widzieliśmy w październiku. Przypomnę, że w październiku inflacja w ujęciu rok do roku wyniosła 6,6 proc. i taką samą prognozę mamy na listopad” – tłumaczą w rozmowie z PAP eksperci finansowi Kamil Pastor i Kamil Łuczkowski.

Ekonomiści nie mają wątpliwości – ceny paliw to duży problem na aktualnym rynku

benzyna diesel ceny paliw paliwo
Pixabay

Ekonomista Pekao Kamil Łuczkowski nie ma wątpliwości, że to ceny paliw w dużym stopniu wpłynęły na poziom listopadowej inflacji. „Sądzimy, że ceny w listopadzie wzrosły o 0,8 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca i to paliwa w największym stopniu napędzały ten wzrost. Wprawdzie ceny paliw zaczęły rosnąć już w II połowie października, ale ze względu na sposób zbierania danych przez GUS – który robi to w połowie miesiąca – pełny wzrost cen paliw będzie widoczny w inflacyjnych danych dopiero w listopadzie. Sądzimy, że ceny paliw w listopadzie mogły wzrosnąć o prawie 8 proc” – tłumaczy ekspert.

I trudno się z nim nie zgodzić. Mimo że sytuacja na rynku paliwowym jest w ostatnim czasie nieco lepsza, niż chociażby w poprzednich tygodniach, tak problem nadal niestety występuje. Aktualne średnie ceny paliw w Polsce według analityków serwisu e-petrol.pl wykazują, że średnio za litr benzyny Pb95 w Polsce trzeba zapłacić 6,47 zł za litr. Koszt benzyny Pb98 wynosi natomiast 7,06 zł za litr. Litr diesla z kolei wyceniany jest na 6,64 zł za litr, a LPG – 3,03 zł za każdy litr zatankowanego paliwa. A wy, co sądzicie na temat aktualnych cen paliw w Polsce? Też z utęsknieniem patrzycie na czasy, kiedy to za benzynę, diesel i LPG płaciło się o wiele mniej? Niestety, nie zanosi się na to, aby ta sytuacja prędko powróciła. Trzeba cieszyć się jak na razie z takich małych rzeczy, jak to, że te ceny chociaż delikatnie spadają, powodując małą ulgę w portfelach. Tylko tyle i aż tyle…

Przeczytaj również