Dlaczego paliwo w Polsce nie tanieje? To główny powód!

Ceny na stacjach paliw w naszym kraju od dłuższego czasu stoją w miejscu, mimo że ropa staje się coraz tańsza. Dlaczego tak się dzieje? Takie pytanie z pewnością wielu z was zadaje sobie każdego dnia. Postaramy się wam pomóc rozwikłać tę zagadkę na bazie wypowiedzi eksperta Grzegorza Drożdża z Conotoxia Ltd.

paliwo ceny paliw
Podaj dalej

Dlaczego ceny paliw w Polsce nie spadają? Ekspert zna odpowiedź na to pytanie

diesel benzyna paliwa
fot. pixabay

Ekspert w rozmowie z serwisem innpoland.pl zauważa, że hurtowa cena benzyny w Polsce pod koniec roku spadła o 11,6 proc. Aktualna cena paliw ma być zatem realnym odzwierciedleniem rynkowym. Kierowcy mogą jednak obawiać się w nadchodzących tygodniach spadku marż dostawców tego surowca, przez co ma nastąpić powrót do zależności względem cen rynkowych.

Warto dodać, że wielu inwestorów w ostatnim czasie zwraca uwagę na to, jak rozwija się sytuacja pandemiczna w Chinach, które są jednym z największych konsumentów ropy naftowej na świecie. „”Słyszymy o maksymalnie zaangażowanych środkach wydobywczych. Jednak mimo to skala spowolnienia kluczowych gospodarek nie wydaje się tak mocna, jak wielu analityków przypuszczało, dlatego unormowanie się cen na obecnych poziomach może zostać z nami jeszcze przez najbliższe kwartały” – prognozuje w swoim komentarzu Dróżdż.

Dlaczego ceny na pylonach na stacjach nie ulegają zmianie? Oddajemy głos ekspertowi

benzyna diesel lpg ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – irenemiller

Dlaczego ceny na pylonach się jednak nie zmieniają? Według ekonomisty PKN Orlen Adama B. Czyżewskiego wyklucza to podaż i popyt. „Dzięki zrozumieniu trudnej sytuacji rynkowej i dostosowaniu do niej sposobu reakcji na powrót normalnej stawki VAT na paliwa ceny paliw w Polsce nie wzrosły, a paliwo stale dojeżdża na stacje” – tłumaczy ekspert, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Jak sami zatem widzicie – w najbliższym czasie nie ma co nastawiać się na spadek ceny paliw na stacjach benzynowych. Musimy przyzwyczaić się do stawek obowiązujących aktualnie i cierpliwie poczekać na lepsze jutro.

Przeczytaj również