Dlaczego ceny paliw w Polsce są tak wysokie? Ekspert wskazuje główną przyczynę. "To ich wina!"

Dlaczego ceny paliw w Polsce są tak wysokie? Ekspert wskazuje główną przyczynę. "To ich wina!"

diesel benzyna lpg

Podaj dalej

Wielu z nas zastanawia się dlaczego ceny paliw na stacjach benzynowych w Polsce są tak wysokie. Odpowiedzi na to pytanie postarał się udzielić w rozmowie z TVN24 Rafał Zywert z Biura Maklerskiego Reflex, który uważa, że wpływ na to mają wzrosty hurtowych cen benzyny, choć są też inne przyczyny, które składają się na aktualną sytuację na rynku paliwowym.

Dlaczego ceny paliw w Polsce są tak wysokie? Eksperci wskazują główne przyczyny takiego stanu rzeczy

diesel benzyna lpg
fot. freepik

– Już w tym tygodniu średnia cena benzyny 95-oktanowej może wzrosnąć do poziomu 7,40-7,50 złotego. Natomiast ceny oleju napędowego póki co powinny pozostać stabilne. W tej chwili wzrost cen benzyn to sezonowy wzrost zapotrzebowania, zmienia się relacja cen, nie jest to jakiś ewenement. Podobnie mieliśmy w poprzednim roku i latach ubiegłych, że z reguły na przełomie maja i czerwca relacja ceny benzyny i diesla się zmieniała, dlatego wkrótce na stacjach paliw benzyna zapewne będzie droższa niż olej napędowy – tłumaczy Zywert podczas rozmowy z TVN24.

Zarządzający Polaris FIZ Dawid Czopek uważa, że wpływ na wysokie ceny ma także fakt, że „duża część importu gotowych paliw, był importem szczególnie z Rosji”.

„Sytuacja w Rosji ma wpływ na ceny paliw w Polsce i jest to oczywiste”

paliwo diesel benzyna
fot. freepik

– Tak, jak widzieliśmy natychmiastową reakcję oleju napędowego na wzrost cen gotowych paliw jeszcze w marcu, czyli tuż po rosyjskiej napaści, tak teraz widzimy zdecydowany wzrost ceny benzyny. Z tego względu, że benzyna to bardzo sezonowy produkt. Zbliżają się wakacje – wakacje to moment istotnego wzrostu zapotrzebowania na benzynę. A ponieważ podaż z popytem jest bardzo zbilansowana na rynku, to każdy wzrost zapotrzebowania powoduje drastyczny wzrost cen gotowych paliw – zauważył ekspert.

I trudno nie zgodzić się ze słowami ekspertów. Szkoda tylko, że taki stan rzeczy trwa już od dłuższego czasu, ponieważ nasze portfele są już na skraju wytrzymałości. A za coś przecież ten samochód tankować trzeba…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News