Dlaczego ceny paliw w Polsce są tak wysokie? Eksperci wskazują główne przyczyny takiego stanu rzeczy
– Już w tym tygodniu średnia cena benzyny 95-oktanowej może wzrosnąć do poziomu 7,40-7,50 złotego. Natomiast ceny oleju napędowego póki co powinny pozostać stabilne. W tej chwili wzrost cen benzyn to sezonowy wzrost zapotrzebowania, zmienia się relacja cen, nie jest to jakiś ewenement. Podobnie mieliśmy w poprzednim roku i latach ubiegłych, że z reguły na przełomie maja i czerwca relacja ceny benzyny i diesla się zmieniała, dlatego wkrótce na stacjach paliw benzyna zapewne będzie droższa niż olej napędowy – tłumaczy Zywert podczas rozmowy z TVN24.
Zarządzający Polaris FIZ Dawid Czopek uważa, że wpływ na wysokie ceny ma także fakt, że „duża część importu gotowych paliw, był importem szczególnie z Rosji”.
„Sytuacja w Rosji ma wpływ na ceny paliw w Polsce i jest to oczywiste”
– Tak, jak widzieliśmy natychmiastową reakcję oleju napędowego na wzrost cen gotowych paliw jeszcze w marcu, czyli tuż po rosyjskiej napaści, tak teraz widzimy zdecydowany wzrost ceny benzyny. Z tego względu, że benzyna to bardzo sezonowy produkt. Zbliżają się wakacje – wakacje to moment istotnego wzrostu zapotrzebowania na benzynę. A ponieważ podaż z popytem jest bardzo zbilansowana na rynku, to każdy wzrost zapotrzebowania powoduje drastyczny wzrost cen gotowych paliw – zauważył ekspert.
I trudno nie zgodzić się ze słowami ekspertów. Szkoda tylko, że taki stan rzeczy trwa już od dłuższego czasu, ponieważ nasze portfele są już na skraju wytrzymałości. A za coś przecież ten samochód tankować trzeba…