Darmowe ładowanie samochodów elektrycznych. Nowy program wchodzi w życie

Darmowe ładowanie samochodów elektrycznych już wkrótce zostanie oferowane mieszkańcom Wielkiej Brytanii. Wszystko z powodu nowego projektu realizowanego przez tamtejszego dostawcę zielonej energii. Oczywiście, nie wszystko jest takie jasne, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Szczegóły na temat tego programu poznacie w naszym artykule. Zapraszamy.

samochody elektryczne zakaz fit for 55 spalinowe samochód elektryk zakaz sprzedaży
Podaj dalej

Darmowe ładowanie samochodów elektrycznych – kto może przystąpić do programu?

niemcy-nie-chca-juz-elektrykow
fot. Skoda

Brytyjska firma Octopus Energy zdecydowała się wprowadzić nowy program w ramach taryfy bazującej na Vehicle-to-Grid, czyli rozwiązaniu V2G. Jeśli wyprodukowałeś za dużo energii w ciągu dnia, można oddać ją do sieci, zarobić na tym oraz naładować w nocy auto elektryczne zupełnie za darmo. Na tym polega cały program, choć nie wszystkie jego zapisy są do końca przejrzyste. Już tłumaczymy o co w tym wszystkim chodzi.

Technologia V2G umożliwia na wykorzystaniu energii, która jest gromadzona w akumulatorach do zasilenia sieci energetycznej. Właściciele samochodu dzięki oddaniu energii mogliby zarobić oraz mniej płacić za ładowanie aut w godzinach nocnych. Octopus Energy jest jednym z pierwszych operatorów, który rusza z takim programem. Użytkownicy, którzy będą posiadali nadmiar energii w samochodach będą mogli sprzedać ją do sieci i na tym zarabiać. A później ładować za darmo w nocy swoje elektryczne samochody – wilk syty i owca cała.

Co trzeba zrobić, aby móc cieszyć się z darmowego ładowania samochodu elektrycznego i zarazem wziąć udział w programie? Na początek trzeba spełnić kilka wymagań. Podstawowym z nich jest kompatybilna ładowarka Wallbox Quasar 1 VG2 oraz inteligentny licznik energii elektrycznej. Ponadto należy posiadać specjalne zezwolenie na eksportowanie energii z samochodu do lokalnej sieci dystrybucyjnej. Ponadto pojazd musi być podłączony do sieci na około 12 godzin dziennie co kilka dni i oddawać łącznie do sieci 333 kWh miesięcznie. W przypadku, kiedy te wszystkie warunki nie zostaną spełnione, operator może nie wyrazić zgodę na wzięcie udziału w całym przedsięwzięciu. Jak sami zatem widzicie, są pewne kruczki, o których trzeba pamiętać.

Niektóre modele samochodów już teraz mogą skorzystać z darmowego ładowania

Warto odnotować, że aktualnie jest już lista kilku pojazdów, które mogą skorzystać z darmowego ładowania w nocy. Aktualnie chodzi o trzy modele pojazdów, które korzystają ze złącza CHAdeMO. Chodzi o auta elektryczne – Nissan Leaf oraz Nissan E-NV200 oraz hybrydzie plug-in Mitsubishi Outlander PHEV. Jak widać zatem jest możliwe darmowe ładowanie aut elektrycznych już teraz, ale dzięki temu rewolucyjnemu programowi, o którym powyżej wspominamy, będzie mocno zrewolucjonizowany ten proces w Wielkiej Brytanii. Oczywiście, zobaczymy jak to wszystko dokładnie będzie funkcjonowało po pierwszych opiniach ze strony kierowców, ale wygląda to dosyć ciekawie i już teraz warto to zaznaczyć.

Przeczytaj również