Czy można zainstalować instalację LPG w samochodzie wziętym na leasing? Trzeba spełnić określone warunki
Samochody z instalacją LPG są bardzo popularne w naszym kraju. W styczniu 2023 roku auta osobowe zasilane LPG stanowił w naszym kraju aż 13,4 proc. całej floty. W innych krajach LPG nie jest aż tak popularne – przykładowo we Włoszech ten sam współczynnik wyniósł 7 procent, natomiast w Holandii 1,1 procenta. Zastanawiacie się co zrobić, gdy chcecie zainstalować LPG w leasingowym aucie? Już służymy wam z pomocą jak wygląda cała procedura w takim wypadku.
„Osoba, która chce zainstalować LPG w swoim aucie powinna pamiętać przede wszystkim o tym, żeby poinformować leasingodawcę, który pozostaje właścicielem pojazdu” – komentuje Andrzej Zapotoczny, Zastępca Kierownika Zespołu Obsługi Klienta, Sekcja Techniczna z Santander Consumer Multirent. „Leasingobiorca nie może zapominać, że każda nawet najmniejsza zmiana w przedmiocie leasingu powinna być poprzedzona pisemną zgodą firmy leasingowej. Jest to bardzo istotne, ponieważ doposażenie samochodu na własną rękę, leasingodawca może potraktować jako złamanie warunków umowy i w konsekwencji ją wypowiedzieć” – dodaje ekspert, cytowany przez MotoFakty.
O czym trzeba pamiętać przy montażu instalacji LPG w samochodzie wziętym na leasing?
Po otrzymaniu zgody od leasingodawcy na doposażenie auta w LPG, leasingobiorca może sam wybrać miejsce, w którym zamontuje ową instalację. Trzeba jednak pamiętać, by instalacja była dobrej jakości, bo nie może ona ostatecznie obniżyć wartości całkowitej samochodu, jest to niezwykle istotne. Firma leasingowa nie będzie kontrolowała założonej instalacji gazowej. Musicie pamiętać, by wykonywać też na własną rękę przeglądy takich instalacji – pierwszy odbywa się po roku, a każdy kolejny co 12 miesięcy. Pamiętajcie też o ubezpieczeniu, bowiem wpływa to na wysokość wartości pojazdu i trzeba taki fakt zgłosić. Jeśli dopilnujecie wszystkich tych formalności, będziecie mogli się cieszyć z korzystania z samochodu z instalacją LPG na leasingu.