Czy można parkować na chodniku? Ministerstwo Infrastruktury stanowczo odpowiada!

Od 21 września 2022 roku będą obowiązywały znowelizowane przepisy ustawy – Prawo o ruchu drogowy. Na mocy tej ustawy w żaden sposób nie zostanie zmieniona obowiązująca możliwość zatrzymywania lub postoju samochodów na drodze dla pieszych. Co jeszcze wprowadzi nowelizacja? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

zakaz parkowania chodnik
Podaj dalej

Czy można parkować samochodem na chodniku?

wyprzedzanie po chodniku

– Naszym głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Z nowych przepisów wynika, że zarządy dróg powinni dążyć do takiego projektowania dróg i zatwierdzania projektów organizacji ruchu, które zwiększają bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Nowe przepisy nie wprowadzają żadnych ograniczeń ani niedogodności dla kierowców, pieszych czy rowerzystów – tłumaczy wiceminister infrastruktury Rafał Weber, cytowany przez serwis Moto Fakty.

W związku z tym w dalszym ciągu kierowcy od 21 września 2022 roku będą mogli zatrzymywać się kołami jednego boku na drodze dla pieszych, pod warunkiem, że szerokość chodnika, na którym będą parkować nie będzie mniejsza niż 1,5 m. Zmiany jednak się pojawią w celu zlikwidowania obecnie występującego wśród kierowców dualizmu pojęciowego.

Nowe przepisy wprowadzają nowy podział

Parkowanie na chodniku tylko do DMC 2,5 t
fot. stock.adobe.com – dizfoto1973

Na mocy nowych przepisów techniczno-budowlanych w przepisach zostanie wprowadzony podział drogi dla pieszych na trzy części, o czym informują Moto Fakty. Mowa o następującym podziale:

  • chodnik – przeznaczony wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch;
    pas buforowy, który przylega do chodnika od strony jezdni, torowiska tramwajowego lub drogi dla rowerów, może być przeznaczony np. do postoju lub zatrzymania pojazdów;
  • pas obsługujący, przylegający do chodnika od strony granicy pasa drogowego (np. przy budynku), przeznaczony do pełnienia innych funkcji niż te dopuszczone na chodniku (np. prowadzenia działalności społeczno-gospodarczej, sytuowania urządzeń drogi lub obiektów małej architektury, np. podjazd dla osób niepełnosprawnych, schody do budynku).

Co sądzicie o nowych przepisach? Uważacie, że ich wprowadzenie było konieczne? Dajcie koniecznie znać w komentarzach, co sądzicie na ten temat!

Przeczytaj również