Czy można wymieszać ze sobą oleje silnikowe? Wielu kierowców nie zna tego sposobu!

Czy można wymieszać ze sobą oleje silnikowe? Wielu kierowców nie zna tego sposobu!

olej silnikowy diesel

Podaj dalej

Wielu z was zastanawiało się zapewne kiedyś, czy można mieszać ze sobą oleje silnikowe. Jest to temat złożony, który postanowiliśmy poruszyć na naszych łamach. Jak zachować się przy dolewaniu oleju? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w naszym artykule!

Czy można mieszać ze sobą oleje silnikowe?

diesel olej silnikowy

W przypadku, gdy dostrzeżecie, że poziom oleju silnikowego niebezpiecznie spada, trzeba go jak najszybciej dolać, ponieważ w przeciwnym razie narażacie się na zatarcie silnika. Pamiętajcie, że w takich sytuacjach wystarczy, że dolejecie „obojętne” jaki olej, co będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od zignorowania problemu. Miejcie to na uwadze! W takich sytuacjach zatem można wymieszać poszczególne oleje.

Generalnie jednak trzeba pamiętać, że mieszanie ze sobą poszczególnych olejów silnikowych nie jest do końca bezpiecznym rozwiązaniem. Najlepiej używać oryginalnego oleju lub takiego, który będzie bliski zaleceniom producenta. Przy wyborze oleju zwróćcie więc uwagę na jego specyfikacje i ewentualne rozbieżności pomiędzy poszczególnymi olejami. Na temat tego, czy mieszanie olejów jest w pełni bezpieczne wypowiedziała się też Ewelina Wołoszyn z firmy Ravenol Polska, cytowana przez serwis Autokult.

„Oleje o tej samej specyfikacji są w pełni mieszalne”

– Generalnie oleje o tej samej specyfikacji niezależnie od bazy są w pełni mieszalne, niemniej występuje niewielkie niebezpieczeństwo braku kompatybilności, które dotyczy stosowanych w olejach dodatków. W naprawdę losowych przypadkach mogą one na przykład znosić nawzajem swoje właściwości, bądź może wystąpić między nimi reakcja chemiczna. Dlatego jeśli chcemy mieć pewność, że taki problem nie wystąpi, najpewniej jest stosować na dolewki ten sam olej, a jeśli chcemy zastosować inny to należałoby wymienić go w całości. W przypadku dolewek w niewielkiej ilości nie powinno być problemów – tłumaczy ekspertka.

Jak sami zatem widzicie istnieje możliwość mieszania olejów silnikowych. Warto jednak pamiętać, że nie jest to do końca „zdrowe rozwiązanie”. Dlatego też korzystajcie z tego sposobu tylko i wyłącznie podczas sytuacji naprawdę awaryjnych. W przeciwnym razie narazicie swój silnik na poważne uszkodzenia, a tego chyba wolelibyście uniknąć.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News