Czy hulajnogą elektryczną można jeździć po ulicy? Tak, ale w niektórych przypadkach
Zgodnie z nowymi przepisami, które zostały ustanowione w maju 2021 roku, hulajnogą elektryczną należy jechać drogą rowerową lub pasem ruchu dla rowerów. Jeśli tego typu miejsc nie ma, można wówczas jeździć hulajnogą po ulicy, jednak tylko po drogach, na których obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h. Co w przeciwnych wypadkach? Jeśli takiej możliwości nie ma, hulajnogą można jeździć po chodniku. Trzeba wtedy jednak pamiętać o ustąpieniu pierwszeństwa pieszym oraz o fakcie, że hulajnogą należy poruszać się po chodniku z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych. W przeciwnym razie grozi nam mandat karny za nieprzestrzeganie tego typu przepisów.
Warto także pamiętać, że osoby, które mają powyżej 18 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną bez posiadania dodatkowych uprawnień. Dzieci w wieku 10-18 lat muszą jednak mieć kartę rowerową, by móc wsiąść na hulajnogę. Dzieci w wieku poniżej 10 lat mogą z kolei jeździć hulajnogą tylko i wyłącznie w strefie zamieszkania, każdorazowo pod opieką osoby dorosłej. Dodatkowo, są też inne ograniczenia, co do używania hulajnogi elektrycznej.
Mandat za niewłaściwe stosowanie hulajnogi może być bardzo wysoki. Kierowcy o tym zapominają…
Przepisy zabraniają bowiem używania hulajnogi elektrycznej przez osoby, które są nietrzeźwe. Ponadto hulajnogą nie można przewoxić innych osób oraz zwierząt. Dodatkowo hulajnogą nie można holować innych pojazdów. Każdorazowo za niedostosowanie się do tych przepisów grozi mandat karny. Mandat może wynieść nawet 2500 złotych. Warto zatem znać tego typu przepisy, ponieważ później może być zdziwienie, gdy funkcjonariusze policji zatrzymają nas do kontroli i wystawią nam srogi mandat, z którym nie będziemy chcieli się zgodzić…