Czas odpowiedzieć na to często zadawane pytanie. Kobiety czy mężczyźni - kto jest lepszym kierowcą?

Kobiety czy mężczyźni – kto jest lepszym kierowcą? Takie pytanie zadało sobie chociaż raz pewnie większość z was. Okazuje się, że w naszym kraju niemal 40 procent kierowców posiadających uprawnienia prawo jazdy kategorii B to kobiety. Jak one sprawują się na drogach? Czy ustępują w czymś mężczyzną? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym artykule, w którym szerzej zajmujemy się tym tematem i rozwiewamy wszelkie mity, które często są niesłusznie powtarzane.

kierowcy opłata za wjazd do miasta
Podaj dalej

Trzeba w końcu rozwiać te wątpliwości. Czy kobiety są faktycznie tak słabymi kierowcami? Dane stawiają sprawę jasno

skrzyżowanie równoległe pierwszeństwo kierowcy

Co ciekawe, kobiety powodują na drogach niemal trzykrotnie mniej wypadków niż mężczyźni. Rzadko one są sprawcami wypadków z ofiarami śmiertelnymi. Powodują jeden wypadek średnio na 6,7 mln przejechanych kilometrów, czego jasno możemy się dowiedzieć z danych przedstawionych przez Instytut Transportu Samochodowego. Jak sami zatem widzicie, wcale nie jest tak źle z kobietami zasiadającymi za kółka pojazdów. „Statystyki przemawiają za kobietami jako kierowcami. Kobiety to 40 proc. posiadaczy prawa jazdy kategorii B, które powodują trzy razy mniej wypadków niż mężczyźni. Jeżdżą ostrożniej, bezpieczniej, cechują się też mniejszą brawurą na drodze i większym skupieniem na zasadach przepisu ruchu drogowego” – tłumaczy Agata Myj z firmy FORVIA Polska, cytowana przez agencję Newseria.

Dane przedstawione przez Komendę Główną Policji są bezlitosne. Chociażby w 2022 roku doszło do 21 tys. wypadków drogowych, które najczęściej powodowali mężczyźni, którzy spowodowali niemal 73 proc. wypadków. Kobiety odpowiadały tylko za 23 proc. Przedstawicielki płci pięknej rzadziej kierują pod wpływem alkoholu – tylko 8 proc. takich zdarzeń i rzadziej przekraczają prędkość – 20 proc. wszystkich zdarzeń. Stereotypowe podejście do kobiet za kółkiem może być zatem krzywdzące dla przedstawicielek tej płci.

Kobiety często określane są stereotypowo. A jest to dla nich krzywdzące, patrząc na dane policji

uprawnienia kierowcy UE seniorzy
FREEPIK

„Stereotypowe określenie „baba za kółkiem” jest krzywdzące dla kobiet. Najważniejsze w prowadzeniu samochodu jest to, żeby jeździć bezpiecznie i zwracać uwagę na innych kierowców, a nie jeździć brawurowo, szybko czy wyprzedzać na trzeciego. Stereotypowe określenie „baba za kółkiem” jest krzywdzące dla kobiet. Najważniejsze w prowadzeniu samochodu jest to, żeby jeździć bezpiecznie i zwracać uwagę na innych kierowców, a nie jeździć brawurowo, szybko czy wyprzedzać na trzeciego” – tłumaczy ekspertka.

Ekspertka zwraca uwagę na fakt, że przekazy marketingowe zamieszczane w sieci czy telewizji powinny być ujednolicone i nie powinny odnosić się do określonej grupy kierowców czy też płci. „Rosnąca niezależność i świadomość kobiet odzwierciedlają się również w branży motoryzacyjnej, która nie jest już domeną zarezerwowaną wyłącznie dla mężczyzn. Kobiety wykazują zainteresowanie samochodami nie tylko pod względem wizualnym, ale i technicznym” – zaznacza Agata Myj. A wy, co sądzicie na temat kobiet w samochodach? Uważacie, że faktycznie są gorszymi kierowcami od mężczyzn? Dajcie nam znać, co o tym sądzicie w komentarzach – wasza opinia jest dla nas ważna, a jak sami widzicie, dane są bardzo ciekawe!

Przeczytaj również