Czarne skrzynki pojawią się w samochodach już od przyszłego roku. Jak będzie wyglądało ich działanie?

Czarne skrzynki pojawią się w samochodach już od przyszłego roku. Jak będzie wyglądało ich działanie?

Mio wideorejestrator

Podaj dalej

Czarne skrzynki będą obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu od lipca 2022 roku. Jest to już decyzja ostateczna, dlatego też warto ten temat nieco bliżej przybliżyć naszym kierowcom. Zobaczcie co się zmieni i o czym trzeba pamiętać w związku z wejściem w życie nowych, innowacyjnych przepisów w naszym kraju.

Czarne skrzynki pojawią się już w samochodach od 2022 roku. Będą rejestrowały bardzo dużo danych sprzed chwili wypadku

czego nie zostawiać w samochodzie

W pamięci czarnych skrzynek będą zapisywane wszelakie dane. Według informacji udostępnionych przez serwis Autokult będzie to m.in. prędkość pojazdu w zakresie od 0 do 250 km/h w ciągu pięciu sekund przed zderzeniem. Ponadto będzie zapisywany w nich stopień otwarcia przepustnicy w ciągu 5 sekund przed zdarzeniem oraz użycie hamulca i ruchy kierownicą w ciągu 5 sekund przed feralnym zdarzeniem.

Oprócz tego w pamięci czarnych skrzynek będzie zapisywana także prędkość obrotowa silnika, włączenie się układu ABS< kąt przechyłu pojazdu czy też działanie systemu stabilizacji toru jazdy. Zapisany zostanie także m.in. stan aktywnych systemów wspomagania kierownicy oraz stan kontrolki systemu pomiaru ciśnienia powietrza w oponach w ciągu sekundy przed zdarzeniem.

Zmiany będą bardzo duże. Ciekawe jednak czy ten pomysł się sprawdzi do końca

wnetrze samochodu

Jak sami zatem widzicie, a to nie wszystkie rzeczy, które będą zapisywane w czarnych skrzynkach, będzie zgromadzonych dużo danych. Unia Europejska uważa, że jest to konieczne z powodu bezpieczeństwa. Statystyki i dane, które będą zapisywane będą miały na celu służyć przeciwdziałaniu wypadków. Przepisy odnośnie obowiązkowego wyposażenia aut w czarne skrzynki mają wejść w życie już 6 lipca 202 roku. Od tego czasu czarne skrzynki będą miały znaleźć się w każdym samochodzie, który zostanie wyprodukowany na terenie UE. Ciekawe, czy ten pomysł się sprawdzi…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News