Czarna kartka od policji dla kierowców. Gdzie stosowane jest takie rozwiązanie?

Czarna kartka dla kierowców od funkcjonariusza policji? Tak, to naprawdę działa i to nie jest żart. Kierowcy, którzy w bieżącym roku mają na swoim koncie dużą liczbę wykroczeń, otrzymają od policjantów czarną kartkę świąteczną, która będzie niejako wzywała ich do poprawy swojego zachowania. O co dokładnie w tym chodzi i jakie będą restrykcje? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

policja punkty karne
Podaj dalej

Funkcjonariusze policji wręczają kierowcom czarne kartki. Kto może spodziewać się listu od policjantów?

Źródło: Lubuska Policja

W najbliższych dniach aż 613 kierowców, którzy w 2023 roku popełnili największą liczbę wykroczeń, otrzyma w skrzynkach pocztowych kartkę od policji wzywającą do zmiany swojego zachowania. Tego typu praktyka jest pielęgnowana w Estonii. Czarne kartki od policji otrzymają osoby, które w ciągu roku dopuściły się przynajmniej czterech wykroczeń drogowych. Policjanci estońscy podkreślają, że najczęstszym wykroczeniem, jakie jest popełniane na terenie ich kraju jest jazda z nadmierną prędkością, prowadzenie niesprawnego auta lub jazda pod wpływem alkoholu.

Prawdziwym rekordzistą w Estonii, jeśli chodzi o liczbę wykroczeń w 2023 roku jest 22-letni mężczyzna, który 13-krotnie przekroczył prędkość. Co ciekawe, także w 2022 roku znalazł się on na podium kierowców, którzy najczęściej przekraczają przepisy w Estonii. Najmłodszym sprawcą przestępstw drogowych jest z kolei 16-latek, który mimo swojego wieku już czterokrotnie był zatrzymywany przez funkcjonariuszy z powodu swoich wykroczeń na drogach.

W Estonii wystawiono w 2023 roku mandaty na łączną kwotę prawie ćwierć miliona euro. A to dopiero początek

nowe-ograniczenia-mandat
fot. policja

59 osób z tych, które w 2023 roku dostaną czarną kartkę od policji, spowodowało aż 66 wypadki drogowe, w których 35 osób zostało rannych. W ciągu 2023 roku wszyscy sprawcy popełnili łącznie 3235 wykroczeń drogowych, a łączna suma mandatów, jakie została na nich wystawiona wynosi ćwierć miliona euro. 135-krotnie zatrzymywano prawo jazdy. Ciekawe statystyki, u nas chyba byłoby jeszcze więcej osób, które otrzymywałyby czarną kartkę od policji. Chcielibyście takiego rozwiązania w naszym kraju? Dajcie znać w komentarzach!

Przeczytaj również