Cofanie licznika nadal na porządku dziennym. W tych krajach jesteście szczególnie na to narażeni

Cofanie licznika nadal na porządku dziennym. W tych krajach jesteście szczególnie na to narażeni

licznik w samochodzie

Podaj dalej

Cofanie licznika w samochodach jest niczym innym jak oszustwem, za które grozi kara pozbawienia wolności. Firma carVertical w ostatnim czasie postanowiła przeprowadzić badanie, by dowiedzieć się, jak często takie oszustwo stosowane jest przy samochodach, które są wystawiane na sprzedaż. Firma w swoim badaniu sprawdziła prawie 900 000 samochodów z 2021 roku. Wyniki pokazują, że w dalszym ciągu zjawisko cofania liczników występuje na porządku dziennym…

Handlarze w dalszym ciągu oszukują jeśli chodzi o stan licznika. Musicie być bardzo uważni…

cofanie liczników

Najczęściej do zmian jeśli chodzi o wskazania licznika dochodziło w ubiegłym roku na Łotwie. Z badań przeprowadzonych przez firmę carVertical wynika, że w tym kraju 24% pojazdów sprawdzonych miało fałszywy licznik. Na drugim miejscem pod względem oszustw, jeśli chodzi o liczniki samochodowe znalazła się Rumunia, gdzie co piąty używany samochód miał przekręcony licznik w samochodzie.

W dalszej fazie rankingu znalazły się kolejne kraje nadbałtyckie. Mowa tutaj o Estonii i Litwie, które znalazły się na kolejnych lokatach w tym niechlubnym zestawieniu. Rosja i Ukraina także cechują się częstym fałszowaniem liczników w swoich samochodach. W Polsce fałszywy przebieg miało 12% badanych pojazdów, co nie było rekordowym wynikiem w stawce, ale też jest to informacja, która powinna być brana przez was pod uwagę przy chęci zakupu używanego samochodu.

Oszustów nie brakuje. Nie dajcie się nabrać na „niesamowite okazje”

Cofanie liczników
Fot. pixabay.com

– Głównym źródłem używanych samochodów na rynki Europy Wschodniej są Niemcy, Francja, Belgia, Holandia i Włochy. Transgraniczne transakcje samochodowe są najbardziej ryzykowne, ponieważ to właśnie tam często dochodzi do fałszowania odczytów przebiegu. Przekręcanie liczników jest tzw. niewidzialnym przestępstwem. Według niektórych badań naukowych, w samej Europie powoduje ono straty ekonomiczne w wysokości ponad 9 miliardów euro rocznie – tłumaczy szef komunikacji w firmie carVertical – Matas Buzelis.

Jak sami zatem widzicie musicie bardzo uważać przy zakupie aut używanych. Proceder związany z kręceniem licznika nadal jest na porządku dziennym i warto o tym pamiętać przy decyzji o zakupie używanego auta w „okazyjnej cenie”.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News