Co zrobić, gdy zaświeci się kontrolka check engine? Poznaj ten niezawodny sposób!

Co zrobić, gdy zaświeci się kontrolka check engine? Poznaj ten niezawodny sposób!

Co zrobić, gdy zaświeci się kontrolka check engine? Poznaj ten niezawodny sposób!

Podaj dalej

Wielu kierowców często zmaga się z uporczywą kontrolką check engine, która jest prawdziwą plagą wśród wielu osób zmotoryzowanych. Często przyczyna, z jakiego powodu pojawia się ta kontrolka jest różna, jednak jedno się nie zmienia – kierowcy cały czas szukają sposobów na walkę z tym problemem. My przedstawimy wam kilka patentów, które pozwolą wam uporać się z tą trudną sytuacją w przypadku pojawienia się takiej kontrolki na waszej desce rozdzielczej. Jesteście ciekawi naszych patentów? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Co zrobić jak świeci się kontrolka check engine? Poznajcie ten niezawodny sposób, który bardzo wam pomoże!

Kontrolka check engine

Kontrolka check engine informuje najczęściej o jakiejś niezgodności, która została wcześniej wykryta przez sterownik silnika. Niezgodność ta ma bezpośredni wpływ na osiągi silnika oraz skład emisji spalin. W takich sytuacjach każdorazowo trzeba jak najszybciej skontaktować się z silnikiem – a w przypadku, gdy kontrolka cały czas się świeci i pojawia się od razu po odpaleniu auta, niezwłocznie trzeba przerwać jazdę i skontaktować się z mechanikiem w celu rozwiązania problemu – warto o tym pamiętać, bo wielu z nas niestety ciągle o tym zapomina.

Najczęstszymi przyczynami pojawiania się kontrolki check engine są takie awarie jak chociażby niepoprawny sygnał z sondy lambda czy wykrycie przez sondę objawów zużycia katalizatorów, co z kolei skutkuje tym, że samochód o wiele więcej pali oraz traci swoją moc podczas jazdy. Innymi przyczynami w jakich mogą pojawić się kontrolki check engine są chociażby przepalenie cewki zapłonowej, uszkodzenie przepływomierza czy awaria świec zapłonowych lub przewodów. Warto o tym pamiętać, bo wielu z nas ciągle niestety o tym zapomina, a to powoduje liczne nieporozumienia.

Kontrolka check engine to zmora wielu kierowców. Pamiętajcie, by tego nie lekceważyć podczas jazdy

Jak zatem usunąć świecącą się kontrolkę? To nie jest wcale takie trudne – aby zdiagnozować dokładną przyczynę takiego stanu rzeczy należy podpiąć samochód pod specjalny komputer diagnostyczny – kasowanie takiego błędu najczęściej to około 100 złotych. Drugi sposób polega z kolei na użyciu smartfona ze specjalnym oprogramowaniem do diagnostyki samochodowej oraz kabla ze złączem do gniazda OBDII. W takim przypadku sami możemy zlikwidować problem, o ile nie mamy do czynienia z niczym poważnym. W przypadku gdy ta metoda nie zda roli, należy jak najszybciej skontaktować się z mechanikiem i zapobiec poważniejszym uszkodzeniom, jakie moglibyście napotkać w takich sytuacjach.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News