Co dokładnie wchodzi w skład aktualnej ceny paliwa? Poznajcie wszystkie składowe!

Co dokładnie wchodzi w skład aktualnej ceny paliwa? Poznajcie wszystkie składowe!

diesel benzyna lpg ceny paliw paliwo

Podaj dalej

Wielu z was zastanawia się zapewne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, co dokładnie wchodzi w skład końcowej ceny, jaką płacimy za litr paliwa. Jakie składowe mają na to wpływ? Od czego zależy cena paliwa w konkretnym czasie? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w naszym najnowszym artykule!

Ceny paliwa cały czas się zmieniają. Co ma największy wpływ na końcową cenę benzyny, diesla i LPG?

czy na polskich stacjach zabraknie paliwa
fot. pixabay

Ceny paliwa w ostatnim czasie w naszym kraju cały czas się zmieniają. Raz się cieszymy z niższych stawek za benzynę, diesel i LPG, by po chwili ponownie mierzyć się z wysokimi cenami poszczególnych cen paliw. Aktualnie za litr benzyny płaciliśmy około 5,31 zł, natomiast za diesla około 5,40 zł. LPG aktualnie kosztuje z kolei nieco ponad 2,60 zł. Co jednak konkretnie składa się na poszczególne ceny paliwa? Jakie podatki są wliczone w ich ceny?

Jeśli chodzi o końcową kwotę paliwa, jaka wyświetla się przy dystrybutorach, to wpływ na nią ma przede wszystkim koszt zakupu produktu w rafinerii, co stanowi około połowę kwoty, jaką płacimy za paliwo. Ponadto dochodzą do tego podatki w postaci opłaty akcyzowej, podatku VAT, opłaty paliwowej, marży detalicznej stacji oraz opłaty emisyjne. Te wszystkie złożone elementy mają finalnie wpływ na cenę, jaka pojawia się za dane paliwo przy dystrybutorach.

Zobaczcie, jak poszczególne składowe wpływają na ostateczną cenę paliwa

czy na polskich stacjach zabraknie paliwa
fot. pixabay

Serwis wyborkierowcow.pl przygotował bardzo ciekawe poszczególne składowe ceny za litr poszczególnego paliwa, przyjmując, że litr Pb95 kosztuje około 5,31 zł, litr diesla 5,36 i litr LPG 2,69 zł. Pokazujemy wam to po to, by nakreślić wam mniej więcej, jak duży wpływ poszczególne czynniki mają na ostateczny koszt, jaki płacimy za paliwo.

Poszczególne składowe ceny za 1 litr benzyny bezołowiowej: Koszt zakupu w rafinerii – 61,7% (3,27 zł); Opłata akcyzowa – 26,6% (1,41 zł); Podatek VAT – 7,4% (0,39 zł); Opłata paliwowa – 2,8% (0,15 zł); Opłata emisyjna – 1,5% (0,08 zł).

Poszczególne składowe ceny za 1 litr oleju napędowego: Koszt zakupu w rafinerii – 64,9% (3,53 zł); Opłata akcyzowa – 20,2% (1,10 zł); Podatek VAT – 7,4% (0,40 zł); Opłata paliwowa – 6,1% (0,33 zł); Opłata emisyjna – 1,5% (0,08 zł).

Poszczególne składowe ceny za 1 litr LPG: Koszt zakupu w rafinerii – 67,7% (1,82 zł); Marża detaliczna stacji – 13,0% (0,35 zł); Opłata akcyzowa – 8,2% (0,22 zł); Podatek VAT – 7,4% (0,20 zł); Opłata paliwowa – 3,7% (0,10 zł).

źródło: wyborkierowcow.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News