Co dalej z Programem Budowy 100 Obwodnic? Rząd narzeka na brak środków

O Programie Budowy 100 Obwodnic w latach 2020-2030 słyszeliśmy już wielokrotnie. Niedawno wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz poinformował jednak w Sejmie, że do realizacji całego programu brakuje około 8 miliardów złotych. Co to konkretnie oznacza? Co dalej z inwestycjami? Czy Program Budowy 100 Obwodnic jest poważnie zagrożony z powodu dziury budżetowej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym artykule, w którym szerzej zajmujemy się tym tematem. Zapraszamy!

Co dalej z Programem Budowy 100 Obwodnic? Rząd narzeka na brak środków
Podaj dalej

Program Budowy 100 Obwodnic. Co dalej z jego realizacją? Rząd narzeka na brak środków – brakuje 8 miliardów złotych, to poważny problem

„Nie ma żadnych planów zaprzestania planu budowy 100 obwodnic. Do 2030 roku na program zabezpieczono w ramach instrumentu zaciągania zobowiązań 28,1 miliarda złotych. Nie są to środki stricte zabezpieczone, ale została stworzona w ramach wprowadzonych przepisów taka możliwość” – powiedział wiceminister infrastruktury podczas jednego z ostatnich wystąpień w Sejmie.

Mimo tego środków na realizację wszystkich inwestycji wyraźnie brakuje, co rodzi pewnego rodzaju pytania i wątpliwości. Koszt całego programu po aktualizacji kosztorysów ma wynieść minimum 8 miliardów złotych więcej od odłożonych na ten cel 28 mld. To nie brzmi optymistycznie i trzeba sobie to jasno powiedzieć. „Już widać, że środki w elemencie dłużnym, do 2030 r., są niewystarczające. Na pewno program będzie wymagał większych nakładów niż zaplanowano. Jesteśmy w trakcie audytu.(…) Będziemy szukać optymalizacji, ale nie padło ani jedno słowo o rezygnacji z tego programu” – powiedział Gancarz.

Ile udało się zrobić do tej pory w ramach programu budowy obwodnic? Nie jest źle, jednak problem finansowy jest poważny

obwodnica

Po czterech latach działania całego programu wybudowano już dwie obwodnice, a także podpisano 17 umów na ich realizację. Osiem projektów jest aktualnie w trakcie przetargu, natomiast 73 na etapie zaawansowanych przygotowań. Nie można więc odmówić podejmowanych działań, które są realizowane w zakresie tego projektu, jednak problem pojawił się z pieniędzmi – 8 miliardów to dziura, która może okazać się trudna do zasypania. A program został ogłoszony już w 2020 roku.

„Rządowy Program Budowy 100 Obwodnic na drogach krajowych został ogłoszony w lutym 2020 r. Źródłem finansowania jest Krajowy Fundusz Drogowy (KFD) prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Do KFD wpływają środki z opłaty paliwowej, kredytów i pożyczek. Konto KFD zasilają ponadto wpływy z Elektronicznego Systemu Poboru Opłat. Kolejnym źródłem wpływów do KFD są pieniądze unijne” – przypomina Polska Agencja Prasowa.

Kolejne wiadomości na temat przyszłości programu powinniśmy poznać w niedalekiej przyszłości. Jedno jest jednak pewne – przed rządem teraz poważne zadanie, aby pozyskać środki na jego realizację. Inwestycje bowiem nie mogą czekać w martwym punkcie, a jak widać po danych ujawnionych przez urzędników, wiele umów zostało już zawartych. O wszystkim będziemy was na bieżąco informowali.

źródło: PAP

Przeczytaj również