Chcesz znaleźć kogoś po numerze tablicy rejestracyjnej? To prostsze, niż myślisz! Zobacz jak to zrobić

Tablice rejestracyjne to temat, który często jest poruszany w mediach na różne sposoby. Zastanawiacie się jednak, w jaki sposób interpretować poszczególne cyfry i litery na tablicach rejestracyjnych? Śpieszmy wam z pomocą, to wcale nie takie trudne – zobaczycie!

tablica rejestracyjna
Podaj dalej

Chcesz znaleźć kogoś po tablicy rejestracyjnej? To łatwiejsze niż myślisz!

tablica rejestracyjna samochod

Tablice rejestracyjne w naszym kraju mają kilka kolorów, które są zarezerwowane dla poszczególnych grup samochodów. Pojazdy zabytkowe mają tablice rejestracyjną z żółtym tłem i czarną czcionką. Samochody posiadane przez placówki dyplomatyczne odznaczają się na przykład z kolei niebieskim tłem tablic i białą czcionką. Tymczasowe tablice rejestracyjne to białe tło i czerwona czcionka, natomiast samochody elektryczne mają zielone tablice rejestracyjne z czarną czcionką. To taki krótki wstęp, aby pokazać wam, jak to wygląda kolorystycznie, jeśli chodzi o poszczególne grupy samochodów.

Jak rozpoznać poszczególne tablice, jeśli chodzi o litery? To bardzo proste. Tablice rejestracyjne, które rozpoczynają się od litery U należą do wojska, a np. samochody z literami HS to samochody Kontroli Skarbowej, czyli pojazdy, których raczej wolicie unikać. Tablice rejestracyjne, które zaczynają się od liter HC należą do Służby Celnej, natomiast „blachy”, które zaczynają się od HP to samochody policji, ale o tym raczej doskonale każdy z was wie.

Każde województwo, jak i miasto ma określone „litery” przyporządkowane do siebie. Jak je rozróżniać?

tablica rejestracyjna

Jeśli zależy wam na rozpoznaniu województwa, z jakiego pochodzi dany kierowca z jego tablic rejestracyjnych, to sytuacja także jest stosunkowo łatwa. Każde województwo jest powiem określone jedną z liter alfabetu, która jest na pierwszym miejscu ciągu znaków. Poniżej prezentujemy wam kompletne zestawienie:

B – podlaskie
C – kujawsko-pomorskie
D – dolnośląskie
E – łódzkie
F – lubuskie
G – pomorskie
K – małopolskie
L – lubelskie
N – warmińsko-mazurskie
O – opolskie
P – wielkopolskie
R – podkarpackie
S – śląskie
T – świętokrzyskie
W – mazowieckie
Z – zachodniopomorskie

Później pojawiają się litery, które dotyczą poszczególnych miast. Nasz artykuł byłby jednak zbyt obszerny, jakbyśmy i te wam wymienili, dlatego też tego typu dane każdy z was może znaleźć bez problemu samodzielnie w internecie. A teraz przyznawajcie się – co was najbardziej zaskoczyło, jeśli chodzi o oznakowanie tablic rejestracyjnych, o czym dowiedzieliście się z naszego tekstu?

Przeczytaj również