Chcesz kupić auto z LPG? Poznaj 6 faktów, które przydadzą Ci się w przyszłości

Jesteś na etapie zakupu nowego samochodu i zastanawiasz się nad zakupem auta z zamontowaną instalacją LPG? Warto, abyś co nieco wiedział na co się zdecydujesz. Przedstawiamy Ci kilka faktów dotyczących instalacji gazowej, których możesz nie znać, a które mogą Ci się w przyszłości przydać. Startujemy!

gaz lpg moc
Podaj dalej

Fakt numer 1: Czy możesz kupić i zamontować do samochodu używaną butlę?

butla na gaz lpg

Wszystko zależy, ile ona ma lat. Po upływie 10 lat od jej zamontowania w samochodzie kierowcy muszą ją obligatoryjnie wymienić. W sprzedaży oferowanych jest wiele butli używanych, jednak warto uważać, bo można się na to łatwo naciąć.

Fakt numer 2: Czy możesz używać przejściówek do tankowania gazu?

Tak. Wiele osób decyduje się na montowanie pod wlewem paliwa gniazda, w które podczas tankowania wkręcany jest adapter z wlewem. Niektóre stacje co prawda zabraniają w ten sposób samodzielnie tankować, ale na większości bez problemu to przechodzi.

Fakt numer 3: Czy zapach gazu w okolicy samochodu może zakończyć się wybuchem?

Nie, to tylko plotki, bezmyślnie powtarzane. Owszem, czasami możesz poczuć taki zapach, jednak zazwyczaj ilość wydostającego się gazu jest zbyt mała, aby mogło dojść do czegoś poważnego.

Fakt numer 4: Kiedy zamontowanie instalacji gazowej Ci się opłaci?

Wszystko zależy od ceny za poszczególne paliwa, jednak przebitka jest na tyle duża, że bez problemu ta inwestycja szybko Ci się zwróci. Zwłaszcza jak często podróżujesz. Oczywiście czasami będziesz musiał zmierzyć się z dodatkowymi opłatami, ale summa summarum powinieneś wyjść na plus.

Fakt numer 5: Czy możesz parkować gdzie tylko chcesz?

LPG

I tak, i nie. Niektóre parkingi podziemne mają oznaczenie z zakazem wjazdu dla samochodów z instalacją LPG. Jest to jednak totalnie bezprawne, bo w większości przypadków takie parkingi nie mają po prostu odpowiedniej wentylacji, więc dla świętego spokoju wprowadzają zakazy. Mimo tego na drodze sądowej spokojnie z nimi wygrasz. Kwestia tego, czy chce Ci się nimi szarpać.

Fakt numer 6: Co zrobić ze starą instalacją gazową?

Przy demontażu instalacji najlepiej zgłosić się do specjalnego warszatatu, który się tym zajmuje. Samemu na własną rękę nie ma sensu tego robić.

Przeczytaj również