Ceny ubezpieczeń OC idą mocno do góry. Kto zapłaci najwięcej?

Ceny ubezpieczenia OC w ostatnim czasie poszły mocno do góry. III kwartał 2023 roku jest pierwszym okresem od sześciu lat, w którym mamy podwyżkę cen OC w skali całego roku. Składka wzrosła o 7 procent w porównaniu do takiego samego okresu w roku ubiegłym i wyniosła 532 złotych. Podwyżki dotyczą każdego regionu w naszym kraju, a najwyższe sięgają nawet 20 procent. Jak sytuacja wygląda w poszczególnych regionach? Tego dowiecie się z naszego artykułu, gdzie znajdziecie wszelkie informacje na ten temat.

ubezpieczenie samochodu kierowca
Podaj dalej

Ceny ubezpieczenia OC idą mocno do góry. Kierowcy mają poważny problem

zus skladka ubezpieczenie
fot. freepik

Raport RanKING, przygotowany przez rankomat.pl, jednoznacznie pokazuje, że w trzecim kwartale roku bieżącego obserwowaliśmy rozpoczęcie nowej wojny cenowej na rynku ubezpieczeniowym. Cena polisy rok do roku poszła w górę i sytuacja nie wygląda optymistycznie dla kierowców. Śrendia cena OC w III kwartale bieżącego roku wzrosła o 532 złotych, mówimy tutaj zatem o podwyżce w wysokości 7 procent w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wrzesień 2023 roku jest z kolei trzecim miesiącem z rzędu, w którym mierzymy się z kolejną podwyżką.

„W III kwartale 2023 r. średnia cena OC wyniosła 532 złote i była wyższa o 3,1% w porównaniu do poprzedniego kwartału. Nie jest to pierwszy tegoroczny wzrost przeciętnej składki w kraju. W II kwartale br. odnotowaliśmy podwyżkę 5,3%. Bardzo prawdopodobne, że tendencja wzrostowa utrzyma się też w kolejnych miesiącach. Poszczególni ubezpieczyciele będą stosować różną politykę cenową. Kierowcy powinni więc zwrócić szczególną uwagę na te zmiany. Mogą oni zaoszczędzić na OC porównując oferty różnych firm i wybierając najlepszą polisę” – komentuje sytuację na rynku prezes zarządu rankomat.pl Tomasz Masajło, cytowany przez serwis MotoFakty.

Ubezpieczenie OC jest coraz droższe, ku rozpaczy kierowców. Kto zapłaci najwięcej?

W trzecim kwartale 2023 roku ubezpieczenie OC było najdroższe w województwie pomorskim, gdzie kierowcy płacili za nie średnio 630 złotych. Na najniższe składki z kolei mogli liczyć mieszkańcy województwa podkarpackiego, gdzie średnia cena wynosiła 453 złotych. Podwyżki wyniosły od 4 procent w województwie kujawsko-pomorskim do 10,2 proc. w województwie łódzkim. Z analizy wynika, że najwięcej za ubezpieczenie w III kwartale 2023 roku płacili kierowcy z Gdańska, Wrocławia i Warszawy, którzy musieli odpowiednio liczyć się z wydatkami w wysokości 738, 717 i 487 złotych. W dalszym ciągu za OC najwięcej płacą młodzi kierowcy – 18-latkowie wydawali za polisę średnio 2034 zł. Największe zniżki mają z kolei 60-latkowie (452 zł). Najtańszy w ubezpieczeniu był samochód firmy Fiat (497 zł), a najdroższe BMW – 644 zł.

Przeczytaj również