Ceny samochodów cały czas idą do góry. Dlaczego tak się dzieje? Eksperci nie mają wątpliwości!

Ceny samochodów cały czas idą do góry. Dlaczego tak się dzieje? Eksperci nie mają wątpliwości!

diesel zakup auta

Podaj dalej

Ceny samochodów – zarówno nowych, jak i tych używanych od dłuższego czasu idą do góry. Dlaczego tak się dzieje i czy ma to bezpośredni wpływ na to, że kupujemy coraz mniej pojazdów? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym artykule, w którym postaramy się rozwiać wasze wszelkie wątpliwości w tym temacie. Zapraszamy!

Ceny samochodów w Polsce idą cały czas do góry. Dlaczego tak się dzieje?

diesel sprzedaz auta

Średnia cena samochodów w naszym kraju wyniosła w czerwcu 2022 roku 153 051 zł. Jest to kwota o 1829 zł niższa w porównaniu do analogicznego okresu w maju bieżącego roku. Mimo tego w ciągu ostatnich czterech lat średnia cena pojedynczego auta w naszym kraju wzrosła o ponad 50 procent! Dlaczego tak się stało?

– Poza zmianami w cennikach, główną przyczyną rosnącej średniej ważonej ceny jest utrzymujący się wciąż duży, powyżej 21%, udział segmentu premium. Choć pułap 25,8% z marca pozostaje nieosiągalny, to we wcześniejszych latach nie przekraczał 20%. Średnia ważona cena dla aut należących do tej grupy wyniosła w czerwcu 264 127 złotych, co oznacza kolejny rekord!. Dla porównania, cena aut popularnych wyniosła 122 751 złotych i jest o 0,13% mniejsza niż miesiąc wcześniej! To pierwszy spadek ceny w ujęciu miesiąc do miesiąca w bieżącym roku! – tłumaczy Dariusz Balcerzyk z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, cytowany przez serwis Moto Fakty.

Warto pamiętać, że ceny samochodów idą do góry, a nasze wynagrodzenia wcale nie są tak proporcjonalnie powiększane w porównaniu do dynamiki wzrostu cen aut w naszym kraju. A to ma bezpośredni wpływ na sprzedaż nowych samochodów w Polsce.

„Sprzedaż nowych samochodów maleje już dwunasty miesiąc z rzędu”

kupno uzywanego samochodu diesel

– Sprzedaż nowych samochodów maleje już dwunasty miesiąc z rzędu (licząc r/r). Przyczyny tego stanu rzeczy są od wielu miesięcy takie same: perturbacje z dostępnością mikroprocesorów oraz niektórych surowców i komponentów, dynamicznie rosnące ceny (nie tylko samochodów oraz paliw) i stopy procentowe, a także inwazja Rosji na Ukrainę, skąd pochodzi część surowców i komponentów wykorzystywanych przez europejskich producentów samochodów. Na polskim rynku dodatkowym czynnikiem jest rosnąca inflacja oraz słaby złoty, co również przyczynia się do wzrostu cen samochodów, zarówno nowych, jak i używanych – tłumaczy Balcerzyk.

Wielu klientów z powodu aktualnej sytuacji na rynku wybiera zatem opcję kupna samochodu używanego. – Jeśli na rynku braknie nowych samochodów, a te, które są – drożeją, więcej klientów (niż w dobrych dla rynku motoryzacyjnego czasach) wybiera zakup samochodów używanych. Większy popyt na rynku wtórnym skutkuje wyższymi cenami „używek”. Jednocześnie podaż na tym rynku jest mniejsza, gdyż z jednej strony firmy wstrzymują się z wymianą swych flot, a więc na rynek wtórny trafia np. mniej samochodów poleasingowych, z drugiej – ponieważ kryzys motoryzacyjny dotyczy nie tylko Polski, ale również krajów Europy zachodniej, z których importowana do Polski jest większość używanych pojazdów, podaż aut jest mniejsza – komentuje ekspert.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News