Ceny paliw pod wpływem wojny w Ukrainie rujnują budżety Polaków. Te wzrosty to jakiś kosmos [RAPORT]

Od czasu wybuchu wojny w Ukrainie kierowcy w naszym kraju muszą cały czas zmagać się z notorycznymi podwyżkami cen paliwa. Wzrost ceny benzyny w naszym kraju jest zdecydowanie najwyższy wśród wszystkich państw Unii Europejskiej, choć warto podkreślić, że różnica w dynamice wzrostów nie jest już tak wielka w naszym kraju w porównaniu do innych państw. Pod względem tempa wzrostu cen diesla, Polska spadła w rankingu za Danię i Łotwę, ale w dalszym ciągu jesteśmy w czołówce zestawienia, o czym informuje serwis 300gospodarka.pl.

paliwo diesel benzyna
Podaj dalej

Ceny paliw cały czas idą do góry. Kiedy ta karuzela podwyżek wreszcie się zatrzyma?

diesel benzyna paliwo ceny paliw
Freepik

Z najnowszego zestawienia wyżej wspomnianego serwisu wynika, że po czterech miesiąćach wojny ceny benzyny w naszym kraju wzrosły najbardziej pośród wszystkich krajów znajdujących się w Unii Europejskiej. Od wybuchu wojny aż do czwartego tygodnia czerwca benzyna w naszym kraju podrożała aż o 44,7 procent, co jest niesamowitym wzrostem. Na dalszych lokatach znalazły się takie kraje jak Austria, Litwa, Hiszpaia i Bułgaria, które jednak swoimi wzrostami nie były w stanie dorównać Polsce.

Najwolniej ceny paliw rosną na Węgrzech, głównie z powodu strategii tamtejszych władz, które mają swój pomysł na walkę z inflacją. Ceny benzyny mało rosną także w Niemczech, gdzie zaobserwowaliśmy, że jest ona jedynie o 7 procent droższa w porównaniu ze stanem sprzed wojny. A jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o diesel? Tutaj najwyższe podwyżki obserwujemy w Danii i Łotwie. Polska znalazła się tutaj na trzecim miejscu, tuż przed Austrią i Hiszpanią, które podobnie jak w przypadku cen benzyny, są w górze zestawienia. Litr podrożał u nas o dużą kwotę, bowiem o 44 proc., jednak mimo tego Duńczycy i Łotysze mogą się „pochwalić” wzrostem o odpowiednio 47 i 46 procent.

Ceny paliw od czasu wybuchu wojny strasznie podrożały. Te ceny to jakiś kosmos

diesel benzyna ceny paliw paliwo
fot. freepik

Warto jednak powiedzieć, że jeśli spojrzymy na całą sprawę nieco bardziej globalnie, to sytuacja w naszym kraju nie jest tak zła jak w niektórych krajach Unii Europejskiej. Z zestawienia jednoznacznie bowiem wynika, że Polska ma czwartą najtańszą benzynę w Unii Europejskiej. Nie ma to jednak nic wspólnego z tym, ile zatankujemy paliwa za średnie wynagrodzenie w danym kraju. Ale to temat na osobną historię…

Przeczytaj również