Ceny nowych samochodów oszalały! Znaczący wzrost cen - co na to kierowcy?

Z tegorocznego badania wykonanego przez firmę MotoBaromentr wynika, że wyższy koszt produkcji nowych samochodów jest najczęściej wskazywaną przyczyną przez wszystkich przedstawicieli polskiej branży motoryzacyjnej z powodu wojny w Ukrainie. Badania wykazały, że w ciągu ostatniego roku nowe samochody z polskich salonów są droższe nawet o 20 procent, co jest fatalną informacją dla kierowców.

Ceny nowych samochodów oszalały! Znaczący wzrost cen – co na to kierowcy?
Podaj dalej

Ceny nowych samochodów oszalały! Co na to kierowcy?

zparkowany samochod
www.freepik

Z powodu pandemii koronawirusa oraz szalejącej wojny w Ukrainie, przemysł motoryzacyjny przechodzi duży kryzys. W Polsce cały czas rosną koszty surowców koniecznych do produkcji części samochodowych oraz wszelkie koszty ściśle związane z inflacją.

– Kłopoty widoczne są właściwie w każdym badanym kraju. I chyba nikogo nie dziwi podnoszenie przez producentów cen pojazdów i części do nich. To najczęściej wskazywana reakcja branży na rosnące koszty prowadzenia działalności w niemal wszystkich badanych krajach. W Polsce powiedziało tak 57 proc. zapytanych – tłumaczy prezes zarządu Exact Systems – Paweł Gos, cytowany przez serwis Moto Fakty.

Przedstawiciele motozakładów zostali też zapytani, jakie problemy najbardziej dotyczą kierowców. Wówczas wymieniane były m.in. takie kłopoty jak długi czas oczekiwania na samochody, wzrost cen części oraz paliw.

Kierowcy zmagają się z wysokimi cenami nowych samochodów

Nowe, tanie samochody za 20 tys. złotych
fot. Łada

– Ze wzrostem cen samochodów mamy do czynienia już od kilku lat, jednak pandemia i wojna mocno go przyspieszyły. I mam tutaj na myśli nie tylko modele z salonów, ale także auta używane. Nierzadko kierowcy, którzy sprzedawali w tym roku swój 2- czy 3-letni samochód, uzyskiwali za niego cenę równą lub podobną do tej, jaką zapłacili przy wyjeździe z salonu. Tak się dzieje, gdy popyt przewyższa podaż. Ale nie możemy zapomnieć także o innych czynnikach, niezależnych od pandemii czy wojny. To przede wszystkim regulacje Unii Europejskiej w zakresie emisji spalin, którym muszą sprostać producenci – mówi Jacek Opala, członek zarządu Exact Systems.

Jak sami zatem widzicie, sytuacja na rynku samochodów jest bardzo trudna. Nie pozostaje nam nic innego, jak zagryźć zęby i czekać na lepsze czasy, które w końcu będą musiały nadejść…

Przeczytaj również