Awaria samochodu - to najczęstsze objawy. Pod żadnym pozorem ich nie lekceważ

Wielu kierowców często nie jest świadomych, które symptomy w działaniu ich samochodów świadczą konkretnie o zaistniałej awarii. Na jakie dźwięki, zapachy czy kolory bezwzględnie trzeba zwrócić uwagę? Odpowiedź na to pytanie poznacie w naszym artykule, gdzie znajdziecie wszelkie informacje na ten temat.

Awaria samochodu – to najczęstsze objawy. Pod żadnym pozorem ich nie lekceważ
Podaj dalej

Najczęstsze objawy awarii samochodów. Tych symptomów nie lekceważ pod żadnym pozorem

silnik awaria freepik
Freepik

Niektóre niepokojące objawy w samochodzie mogą świadczyć o poważnej awarii. Np. nietypowy zapach w samochodzie może świadczyć o pleśni, jaka występuje w klimatyzacji, co świadczy o zanieczyszczonych kanałach wentylacyjnych i filtrze kabinowym. Wówczas musicie jak najszybciej przystąpić do dezynfekcji. Zapach wilgoci z kolei może świadczyć o nieodpowiednim uszczelnieniu klapy bagażnika lub zapchaniu kanałów odpływowych w podszybiu, o czym często wielu kierowców po prostu zapomina.

– Ignorowanie powyższych zapachów w najgorszej sytuacji może zakończyć się pożarem komory silnika, którego nie będziemy w stanie zdusić gaśnicą samochodową. A to oznacza nie tylko koniec jazdy, ale i koniec samochodu. A przede wszystkim bardzo duże niebezpieczeństwo dla kierowcy oraz pasażerów. Kiedy na miejsce przyjedzie straż pożarna, będzie już za późno – przestrzega Adam Lehnort, ekspert sieci warsztatów ProfiAuto Serwis, cytowany przez serwis Moto Fakty.

Kierowcy muszą zwrócić uwagę na ten problem…

Zwiastunem poważnej usterki może być też zapach spalenizny, która może pojawiać się w przypadku długotrwałego poślizgu sprzęgła. Jeśli często będziecie ją czuli w aucie, może to oznaczać konieczność poważnego wydatku na naprawę tej awarii.

– Trudno to jednoznacznie nazwać zapachem, ale objaw w postaci bijącego ciepła i wyczuwalnego przy kole zapachu rozgrzanej stali po zakończeniu jazdy może oznaczać, że zacisk hamulca nie działa prawidłowo i klocki hamulcowe stale trą o tarczę – mówi ekspert ProfiAuto Serwis. – Wtedy hamulec bardzo mocno się rozgrzewa i aż bucha z niego ciepło, pomimo iż jazda nie była zbyt forsowna. Radzimy tego nie ignorować, bo w końcu może zniszczyć tarczę hamulcową, a nawet łożysko koła – dodaje.

Jak sami widzicie istnieje wiele symptomów podczas codziennej jazdy, które mogą świadczyć o awarii w waszym aucie. Grunt to czujność i nielekceważenie zaistniałego problemu.

Przeczytaj również