Sauber znika z F1. Marka wykreowała legendy wyścigów

Co prawda Sauber Motorsport AG wciąż będzie istniał, bo to oni będą obsługiwali bolidy zespołu Alfa Romeo Racing, jednak sama nazwa Sauber znika ze świata Formuły 1 po 26 latach obecności. Jakich kierowców wykreowała marka?

Sauber znika z F1. Marka wykreowała legendy wyścigów
Podaj dalej

Sauber pojawił się w Formule 1 w 1993 roku. Od tego czasu polityka marki była taka, aby dawać szanse młodym, utalentowanym kierowcom. Kogo wykreowała szwajcarska stajnia? Wystarczy wymienić tych siedmiu kierowców, którzy debiutowali w barwach Saubera.

Heinz-Harald Frentzen

Debiutant zdobył punkty już w swoim drugim starcie, a w 1995 roku we Włoszech znalazł się na podium. Kierowca rozwijał się w Sauberze, aż przeszedł do Williamsa, gdzie wygrał swój pierwszy wyścig na torze Imola. Niemiec urzędował w F1 do 2003 roku. Jego najlepszym sezonem był 1999, kiedy to w barwach zespołu Benson & Hedges Jordan wygrywał wyścigi we Francji i Włoszech, stawał na podium też w Australii, Brazylii, Niemczech oraz Belgii, w efekcie czego został drugim wicemistrzem świata.

Kimi Raikkonen

Charyzmatyczny Fin pokazał się w barwach Saubera w 2001 roku. Co ciekawe, Kimi w tym roku powraca „do domu”, co sprawia, że zatoczył on pełne koło kariery i po 18 latach wraca tam, gdzie wszystko się zaczęło. Kimi od razu udowodnił, że Sauber się nie mylił i już w swoim debiucie zajął szóste miejsce. W swoim debiutanckim sezonie Kimi dwukrotnie był czwarty – w Austrii oraz Kanadzie. Świetna dyspozycja katapultowała go do zespołu McLarena, gdzie w 2003 roku został wicemistrzem świata. Najlepszym sezonem w karierze Fina był 2007 – wtedy w barwach Ferrari został mistrzem świata wygrywając  na przestrzeni sezonu sześć wyścigów, w Australii, Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii, Chinach oraz Brazylii.

Felipe Massa

Kolejny wielki kierowca, który dostał szansę właśnie od Saubera, to Felipe Massa. Brazylijczyk zastąpił przechodzącego do McLarena Raikkonena. Massa zdobył punkty już w swoim drugim starcie, w Malezji. W tym samym sezonie Felipe był m.in. piąty w Hiszpanii. Rok później Brazylijczyk był kierowcą testowym Ferrari, później zaliczył dwie kampanie z Sauberem, aż w końcu w 2006 roku został podstawowym kierowcą Scuderii Ferrari, gdzie ścigał się przez 9 lat zgarniając m.in. wicemistrzostwo świata w 2008 roku. W barwach ekipy z Maranello Massa wygrał 11 wyścigów.

Robert Kubica

Również Kubica dostał pierwszą szansę w Sauberze. Polak wystartował w Grand Prix Węgier korzystając na kontuzji Jacquesa Villeneuve’a. Kubica zachwycił na Hungaroringu, jednak po wyścigu okazało się, że jego samochód był niedoważony. To nie zatrzymało rozwoju Roberta nawet na moment. Już w wyścigu o Grand Prix Włoch zajął on fantastyczne trzecie miejsce. W barwach szwajcarskiego zespołu Polak wygrał w Kanadzie i kilka razy stawał na podium, aż przeszedł do Renault. Jak wszyscy wiemy, w chwili wypadku w rajdzie Ronde di Andora Polak miał już podpisany kontrakt z Ferrari. Teraz jednak wraca do sportu w barwach Williams Racing.

Sebastian Vettel

Vettel zadebiutował w F1 po wypadku Roberta Kubicy w Kanadzie. Niemiec w swoich pierwszych w życiu kwalifikacjach był trzeci, a wyścig w Indianapolis ukończył na ósmej pozycji. Po debiucie w Sauberze Vettel został wytransferowany do Toro Rosso, gdzie w pierwszym sezonie zajął czwarte miejsce w Chinach. Co działo się później? Wszyscy wiemy. Seb w barwach Red Bull Racing zdobył cztery tytuły mistrza świata z rzędu w latach 2010-2013, a następnie przeszedł do Ferrari.

Sergio Perez

W swoim debiucie w F1 Perez zajął siódme miejsce w Australii, jednak niestety sędziowie dostrzegli nieregulaminowe tylne skrzydło i Meksykanin został zdyskwalifikowany. Debiutant Saubera w swoim pierwszym roku wbił się do dziesiątki w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Singapurze, Japonii oraz Indiach. W kolejnym sezonie w barwach szwajcarskiego teamu Perez kilka razy stanął już na podium, w Malezji, Kanadzie oraz Włoszech. Dzięki swojej dyspozycji Perez przeniósł się do McLarena, a następnie do Force India.

Charles Leclerc

Najnowszym talentem wypromowanym przez Saubera jest Charles Leclerc. Reprezentant Monako zadebiutował w Sauberze przy wsparciu Ferrari i zdecydowanie wyprzedzał możliwości swojego bolidu. Leclerc punktował aż dziesięciokrotnie, w tym zajął szóste miejsce w Azerbejdżanie, siódme w Rosji, Meksyku, Brazylii i Abu Zabi. Dzięki swojej świetnej dyspozycji młody kierowca dostał się do Scuderii Ferrari, gdzie w nowym sezonie stworzy duet z Sebastienem Vettelem – innym zawodnikiem, który debiutował w Sauberze.

Przeczytaj również