Samochody elektryczne zdobyły stolicę polskich Tatr

Samochody elektryczne zdobyły stolicę polskich Tatr

Samochody elektryczne zdobyły stolicę polskich Tatr

Podaj dalej

W niedzielę odbyła się 1. Konkursowa Jazda Ekologiczna. Samochody elektryczne prowadzone przez ambasadorów czystego powietrza w Małopolsce przemierzyły trasę z Krakowa do Zakopanego.

Jacek Krupa, marszałek woj. małopolskiego: Elektryczne samochody, skutery, rowery, trójkołowce to pojazdy przyszłości. Jestem przekonany, że są one także przyszłością Małopolski i niedługo będą coraz częściej pojawiać się na naszych ulicach, chociażby obok już tak powszechnych w wielu miastach ekologicznych autobusów.

W imprezie nie chodziło o to, kto będzie najszybszy, a o najbardziej „eko” przejazd z krakowskiego Rynku Głównego do stolicy polskich Tatr. Otwarcie wyścigu do Zakopanego było też okazją do poznania kolejnych osób, które dołączyły do grona ambasadorów czystego powietrza w Małopolsce. Wspólne działanie z samorządem województwa w dalszej walce o czyste środowisko zadeklarowali m.in. Miss Polonia i producentka telewizyjna Ewa Wachowicz, dwukrotny mistrz olimpijski Arkadiusz Skrzypaszek, himalaiści Janusz Majer i Kacper Tekieli, biegaczka górska Natalia Tomasiak czy aktorka Magdalena Schejbal.

Magdalena Schejbal, aktorka: Urodziłam się we Wrocławiu, moja córka na Podhalu, a od 10 lat mieszkam w Warszawie, jednak to właśnie w Krakowie mieszka większość mojej rodziny. Wszystkie te miejsca łączy jednak to, że borykają się z problemem smogu. A dla mnie jako matki to tym bardziej ważne, aby zaszczepić w młodym pokoleniu świadomość ekologii i walki o czyste powietrze.

Eko-atrakcje także w Zakopanem

Na mecie rajdu nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych – w stolicy Tatr odbyły się m.in. biegi uliczne dla dzieci i dorosłych. Oczywiście, w ich trakcie można było dowiedzieć się więcej na temat tego, dlaczego warto troszczyć się o środowisko już od najmłodszych lat. W stolicy Tatr została otwarta także wystawa, na której można znaleźć wiele ciekawych informacji związanych z innowacjami, które pomagają nam chociażby w walce ze smogiem (takich jak drony do pomiaru jakości powietrza), a także elektromobilności i eko-budownictwa.

Przy Wielkiej Krokwi odbyło się także spotkanie, w którym wzięli udział ambasadorowie czystego powietrza w Małopolsce. Podzielili się oni nie tylko wrażeniami z przejazdu, ale też swoimi doświadczeniami związanymi z walką ze smogiem. Wśród nich nie zabrakło także słynnego himalaisty Andrzeja Bargiela, który półtora miesiąca temu został pierwszą twarzą antysmogowej kampanii w Małopolsce. W trakcie spotkania uznany sportowiec opowiedział też o tym, dlaczego walka o czyste powietrza to wspólna sprawa nas wszystkich, oraz jak czuł się wielokrotnie, gdy będąc na ośmiotysięcznikach brakowało mu tchu. Podczas dyskusji można było też porozmawiać z małopolskimi działaczami antysmogowymi – Andrzejem Gułą z Krakowskiego Alarmu Smogowego i Jolantą Sitarz-Wójcicką z Podhalańskiego Alarmu Smogowego.

Współorganizatorem imprezy była firma GO+EAuto, a Elektromobilność 24 oficjalnym patronem medialnym.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News