Rusza 1. Konkursowa Jazda Ekologiczna Kraków - Zakopane

Rusza 1. Konkursowa Jazda Ekologiczna Kraków - Zakopane

Rusza 1. Konkursowa Jazda Ekologiczna Kraków – Zakopane

Podaj dalej

W niedzielę, 3 czerwca o 9:00 rano z Rynku Głównego w Krakowie wystartuje 1. Konkursowa Jazda Ekologiczna. Uczestnicy ruszą na południe by osiągnąć metę pod Wielką Krokwią w Zakopanem. Współorganizatorem imprezy jest GO+EAuto, a Elektromobilność 24 oficjalnym patronem medialnym.

Do jednego z pojazdów wsiądzie marszałek województwa małopolskiego – Jacek Krupa, a wśród osób biorących udział w zmaganiach (a przy okazji promujących walkę o czyste środowisko), nie zabraknie także wybitnych sportowców i ludzi kultury. W gronie ambasadorów czystego powietrza w Małopolsce będą m.in. Miss Polonia i producentka telewizyjna Ewa Wachowicz, kolarka górska i wicemistrzyni olimpijska Maja Włoszczowska, dwukrotny mistrz olimpijski Arkadiusz Skrzypaszek, himalaiści Janusz Majer i Kacper Tekieli, biegaczka górska Natalia Tomasiak czy aktorka Magdalena Schejbal.

Jacek Krupa: Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że aby skutecznie walczyć ze smogiem, musimy zacząć od codziennych, nawet najmniejszych działań. Dlatego tak często zachęcam, aby jak najczęściej zamieniać samochód na jazdę rowerem czy podróżowanie pociągiem. Podczas zbliżającego się KJE chcemy jednak pokazać mieszkańcom, że nie zawsze samochody muszą być dla naszego środowiska czymś złym. W całej Europie coraz bardziej popularne są bowiem elektryczne samochody. Wierzę, że są one także przyszłością Małopolski i już niedługo będą coraz częściej pojawiać się na naszych ulicach, chociażby obok już tak powszechnych w wielu miastach ekologicznych autobusów.

Ciekawi goście pod Wielką Krokwią

Atrakcje przewidziano także w stolicy polskich Tatr, dokąd będą zmierzać uczestnicy KJE w samochodach elektrycznych. O 11:30 zaplanowano biegi uliczne dla dzieci i dorosłych z nagrodami. Na 13:00 zaplanowano otwarcie wystawy informującej o innowacjach, które pomagają chociażby walczyć ze smogiem (np. o dronach do pomiaru jakości powietrza, ale i elektromobilności czy eko-budownictwie). O 15:00 w pawilonie medialnym przy Wielkiej Krokwi odbędzie się spotkanie, w którym wezmą udział wspomniani ambasadorowie czystego powietrza w Małopolsce.

Do uczestników KJE dołączy także słynny himalaista, Andrzej Bargiel – pierwsza twarz owej kampanii. W trakcie spotkania uznany sportowiec opowiem też o tym, dlaczego walka o czyste powietrza to wspólna sprawa nas wszystkich, oraz jak czuł się wielokrotnie, gdy będąc na ośmiotysięcznikach brakowało mu tchu. Podczas dyskusji nie zabraknie też małopolskich działaczy antysmogowych – Andrzeja Guły z Krakowskiego Alarmu Smogowego i Jolanty Sitarz-Wójcickiej z Podhalańskiego Alarmu Smogowego.

Niedzielne wydarzenia to inauguracja Międzynarodowego Forum Energetyka i Środowisko EKO Zakopane, którego współorganizatorem jest Województwo Małopolskie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News