Robotaksówki już za rok

Robotaksówki już za rok

Podaj dalej

W Paryżu może dojść w najbliższym czasie do wielkiej rewolucji motoryzacyjnej. Przedmiotem zamieszania będą nowatorskie robotaksówki, które nie wymagają ingerencji człowieka i są całkowicie autonomiczne.

Francuscy taksówkarze mogą obawiać się nadchodzących doniesień dotyczących wprowadzenia do użytku nowego typu pojazdu gwarantującego usługi transportowe. Chodzi o produkt startupu Navya Technologies, która już obecnie testuje piętnaście takich urządzeń. Samochody póki co przemieszczają się po biznesowej części stolicy kraju, jednak w przyszłym roku mają trafić do publicznego użytku. Duże udziały biznesowe w projekcie posiada znana firma Valeo.

Cenę nowatorskiego projektu ustalono na poziomie 250 tysięcy euro – Nam pierwszym udało się wymyślić i skonstruować pojazd, który jest w pełni autonomiczny. Chcemy zaproponować klientom holistyczną i kompleksową ofertę pojazdów, które nie wymagają ingerencji kierowcy – skomentował dyrektor Navya, Christophe Sapet.

Sam pojazd swoją budową przypomina minivana. Nie jest on jednak wyposażony w fotel przeznaczony dla kierowcy, a siedzenia ustawione są frontalnie do siebie. W jednym czasie może podróżować maksymalnie sześciu pasażerów, którzy usadzeni są w dwóch rzędach po trzy osoby. Takie rozwiązanie zapewnia większą przestronność, co dodatkowo potęgują przesuwane drzwi. Prędkość maksymalna robotaksówek wynosi około 80 km/h i są one wyposażone w napęd elektryczny. Mocy wystarcza na 10 godzin pracy.

Tagi: Elektromobilność

Dołącz do dyskusji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News